Ücretsiz Oyunlar

Google’ın “Gizli” Rakibi DuckDuckGo, Tarihinin Bir Birincisine Daha İmza Attı

Saklılık odaklı arama motoru DuckDuckGo, büyük bir dönüm noktasına daha ulaştığını duyurdu. Arama motoru, birinci sefer bir gün içerisinde 100 milyondan fazla kullanıcı arama istemini yanıtladı. Bu sayı, 2008 yılında kurulan arama motoru için çok kıymetli bir anı temsil ediyor.

Sanayi önderi Google’ın epeyce gerisinde olsa da, firmanın kuruluşundan beri tertipli bir büyüme yaşandığı dikkat çekiyor. 2020 Ağustos ayından beri DuckDuckGo, her ay 2 milyardan fazla arama istemini karşılıyordu. Google’ın yahut Bing’in tersine bu arama motorunun hiçbir aygıt için varsayılan arama platformu olmadığı düşünülürse, bunun epey etkileyici olduğu kesin.

Hatta son zamanlardaki büyümesine karşın DuckDuckGo, arama motoru alanında daha adil rekabetçi uygulamalar için davette bulunmaktan da vazgeçmiş değil. Geçtiğimiz yıl yazılan bir blog yazısında firma, bir kişinin varsayılan tarayıcısı DuckDuckGo olarak değiştirmek için 15-adımlık bir sürecin gerekli olmasının tüketici tercihi için berbat olduğunu belirtmekteydi.

Görünene nazaran giderek daha fazla teknoloji firması kapalılığa daha fazla ehemmiyet vermeye başlıyor. Lakin bunun en büyük sebeplerinden birinin de artık pek çok tüketicinin, firmaların elinden geçen muazzam ölçüdeki data hakkında endişelenmeye başlaması olduğu kestirim edilebilir.

DuckDuckGo’nun büyüyen popülerliğinin yanı sıra Telegram ve Signal üzere kapalılığa odaklanan uygulamalar da kullanıcı sayılarında önemli bir artış gördü ve artık teknolojinin büyük isimleri bile kapalılığı daha fazla ciddiye alıyor. Google, şu anda Privacy Sandbox teşebbüsü üzerinde çalışırken kısa bir mühlet evvel Apple, tüm geliştiricilerin App Store tekliflerine saklılık etiketlerini eklemelerini zarurî kıldı.

Saklılığın online kullanıcılar için giderek daha kıymetli bir hale gelmesi ile bir arada de DuckDuckGo’nun yükselişinin devam etmesinin büyük bir sürpriz olmayacağı kesin.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı