Steam

Google Play Store Ne Kadar İnançlı? İndirdiğiniz Her Şey İnançlı mi?

Android’in resmi uygulama mağazası Google Play, Android ile çalışan aygıtınız için çok sayıda uygulama ve oyun sunuyor. Şayet indirmek istediğiniz uygulama Google Play’de varsa, kullanıcılar bu uygulamanın  inançlı olduğunu düşünür. Ancak Google Play üzerinde listelenen her uygulama ve oyuna şartsız koşulsuz güvenmek ne kadar gerçek? Google Play Store büsbütün inançlı mi?

Bu yazımızda, işte bu soruları cevaplayacağız ve Play Store’da bulunan makûs gayeli uygulamalar hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız. Ayrıyeten, ezkaza rastgele bir tehlikeli yazılımı indirmemek için bilmeniz gereken ipuçlarını da keşfedeceksiniz.

Google Play Store Büsbütün İnançlı mi?

Ne yazık ki Google Play Store, makus emelli uygulamalara karşı büsbütün inançlı değil. Play Store için müracaat onay süreci yıllar içinde güzelleşmiş olsa da, şu özelliklere sahip birçok uygulama hala Play Store’da karşımıza çıkabiliyor:

 • Zayıf tasarlanmış; inançsız,
 • Saklı reklamlar içeren,
 • Kullanıcıyı dolandırmaya çalışan…

Güvenlik şirketleri her yıl Play Store’da birkaç berbat emelli uygulama buluyor ve bunu çabucak Google’a bildiriyor. Evet, Google Play Protect sizi makus maksatlı yazılımlardan muhafazaya yardımcı olabilir. Lakin bu, meseleye harika bir tahlil olmadığını bilmelisiniz. Örneğin, 2021’de Check Point, makus niyetli şahısların kullanıcıların finansal hesaplarına erişmesine ve telefonunun denetimini ele geçirmesine müsaade veren dokuz tehlikeli uygulama tespit ettiğini açıklamıştı.

Google makus gayeli uygulamaları büyük oranda Play Store’a gelmeden belirliyor ve engelliyor. Ancak birtakım uygulamalar, bir biçimde Google Play Store’un güvenlik denetimlerini atlamayı başarabiliyor. Ve bu son cümle,  endişelenmeniz gereken en kıymetli şey, anlatıyor.

Lakin, her kullanıcı bu gerçeğin farkında değil. Bu nedenle, birtakım durumlarda Google Play Store’a çok da fazla güvenmemek gerekiyor. Şayet makûs maksatlı yazılım yüklemekten kaçınmak istiyorsanız, tetikte olmanız gerekiyor.

Makus Hedefli Uygulama Çeşitleri ve Yapabilecekleri

Play Store’daki uygulamalar aracılığıyla, birçok farklı tipte makus gayeli yazılım aygıtınıza sızabilir. Play Store Protect, yaygın makus gayeli yazılım tiplerini algılayabilirken, saldırganlar bazen bu taramaları atlayarak daha yaratıcı olurlar.

Berbat maksatlı uygulamaların size verebilecekleri ziyanlar şunlardır:

 • Akıllı telefonunuzdaki dataları ele geçirip fidye istemek.
 • Uzaktan aygıtınızın denetimini ele almak.
 • Şahsî bilgilerin müsaadesiz alınması.
 • Belgeleri müsaadesiz otomatik olarak indirme.
 • Otomatik olarak arama yapmak yahut SMS iletileri göndermek.
 • Durup duruken karşınıza pop-up reklamlar göstermek.
 • Aygıtınızı yavaşlatmak.
 • Siz farkına varmadan ek uygulamalar yüklemek.

Öbür bir deyişle, sizi gözetleyebilecek, fidye yazılımı atakları gerçekleştirebilecek, kimlik avı kampanyalarını teşvik edebilecek ve çeşitli makus maksatlı yazılım cinslerini içeren uygulamalar Play Store’a sızmış olabilir.

Telefonunuzda bunlardan kimilerinin olduğunu fark ederseniz, aygıtınızı yüklediğiniz uygulamalar için tahlil etmek isteyebilirsiniz. Öncelikle, siz kurmasanız da kurulmuş olan uygulamaları bulabilirsiniz. Birtakım tanınan uygulamalar evvelden yüklenmiş olarak gelebilir, lakin emin olmak için gereksiniminiz olmayan tüm uygulamaları kaldırmanız gerekir.

Mevcut uygulamalar için verilen Android uygulama müsaadelerini de gözden geçirmek isteyebilirsiniz.

Play Store’a Sızan Makus Hedefli Yazılımlara Karşı İnançta Kalmanın Yolları

Sırf inançlı uygulamaları indirdiğinizden emin olmak için birkaç ipucunu takip edebilirsiniz

1. Android İşletim Sisteminizi Güncelleyin: Her vakit Android yazılımınızın yeni olduğundan emin olun. Android aygıtınız iki yahut üç yıldan eskiyse ve artık güncelleme almıyorsanız, daha uzun mühlet güvenlik güncellemeleri sağlayan yeni bir akıllı telefona geçebilirsiniz.

2. Yüklemeden Evvel Uygulamayı Araştırın: Çoklukla, açıklamaları ve yorumları okumadan, uygulamaları çabukla yükleme eğilimindeyiz. Harika tanınan uygulamalar için muhtemelen çok fazla araştırma yapmanıza gerek yok. Fakat hakkında hiçbir şey bilmediğiniz bir uygulamayı yüklemek istiyorsanız, temel araştırma âlâ bir fikir olacaktır. Play Store’da en son yorumları okumaya başlayabilir yahut rastgele bir arama motorunda uygulama ile ilgili kaynakları bulmak için arama yapabilirsiniz. Yüksek puanlar, size bir uygulamanın inançlı olduğunu söylemez. Benzeri halde, bir uygulamanın makus derecelendirilmesi, uygulamanın makus olduğu manasına da gelmez. Bu nedenle, kimi durumlarda kendi kararınızı kendiniz vermeniz gerekecek.

3. Bilinmeyen Kaynaklardan Yükleme Yapmayın: Google Play Store’a bile zararlılar sızabiliyorsa, bilmediğiniz bir kaynaktan uygulama indirdiğinizde neler olabileceğine varın siz karar verin. APK belgelerini indirmenize ve uygulamaları yüklemenize müsaade veren birkaç alternatif üçüncü parti mağaza bulunuyor. Lakin birden fazla inançlı değil.

4. Uydurma Uygulamaları Kurmayın: Yüklediğiniz resmi uygulama olup olmadığını denetim edin. Bunu yapmak için, basitçe yayıncısının kim olduğuna bakabilirsiniz. Geçtiğimiz haftalarda geçersiz bir Android Clubhouse uygulaması, binlerce kullanıcı kimlik bilgisini çalmıştı.

5. Suram Sırasında Uygulama Müsaadelerini İnceleyin: Bir uygulamanın çalışması için müsaade gerektirmediğini düşünüyorsanız, onu iptal etmeyi düşünebilir ve tekrar de çalışmasını isterse uygulamayı kaldırabilirsiniz. Birtakım uygulamaların muhakkak özellikler için kimi müsaadeler gerektirebileceğini unutmayın; bu nedenle, uygulama geliştiricisine ulaştığınızdan yahut bu mevzuda netlik elde etmek için internette araştırma yaptığınızdan emin olun.

Etiketler

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı