Android

Google, Android Telefonlar için Yeni Özellikler Duyurdu

Android 12 işletim sistemi, bu yılın sonuna hakikat yayınlanacak. Yeni Android sürümü geri sayım devam ederken, Android telefonlar için birtakım yeni özellikler duyuruldu. Pekala duyurulan bu özellikler neler? Gelin Google’ın Android akıllı telefonlar için tanıtmış olduğu yeni özelliklere yakından göz atalım.

Google Android telefonlar için yeni özellikler duyurdu

Google’ın Android telefonlar için geliştirmiş olduğu Sarsıntı İkaz Sistemi birinci etapta Amerika’da kullanıma sunulmuştu. Bu sisteme de yakın vakit içerisinde Yeni Zelanda ve Yunanistan’da eklenmişti.

Yaşanan bu gelişmenin akabinde Android telefonlarda yer alan zelzele ikaz sistemine Türkiye, Filipinler, Kırgız Cumhuriyeti, Tacikistan, Türkmenistan, Kazakistan ve Özbekistan’ın da dahil edildiğini açıkladı.

Google, İletiler uygulaması aracılığıyla gönderilen RSC bildirilerin artık uçtan uca şifreleneceğini duyurdu. Hatırlayacağınız üzere şirket bu özelliği Kasım ayında beta olarak kullanıma sunmuştu. Artık de tüm Android kullanıcıları için bu özelliği yayınlayacak olan şirket, uçtan uca şifrelemenin bildiri gönderirken konuşmalarınızı daha inançlı bir hale getireceğini belirtiyor.

WhatsApp’tan aşina olduğumuz yıldızlı ileti özelliği Google Bildiriler uygulamasına geliyor. Şirket tarafından yapılan açıklamaya nazaran artık kullanıcılar kıymetli gördükleri bildirilere yıldız ekleyebilecekler.

Android Auto için yeni özelleştirme seçeneklerini de kullanıcılara sunacak olan şirket, kullanıcıların başlatıcı ekranını direkt telefonları üzerinden kişileştirmesine imkan sağlayacak. Ayrıyeten kullanıcılar karanlık mod özelliğini de elle kapatıp açabilecekler.

Bunun dışında medya uygulamalarında yeni sekmelerin haricinde, ‘başa dön’ seçeneğine ve kaydırma çubuğunda A’dan Z’ye biçimde bir düğmeye de yer verilecek.

Emoji tarafında da kimi yeniliklere imza atacağını söyleyen Google, yakında Gboard uygulamasının Emoji Mutfağı’nda oluşturulan çıkartmaları önermeye başlayacağını söyledi. Şirketin açıklamasına nazaran bu özellik birinci etapta İngilizce, Portekizce ve İspanyolca yazılmış iletiler için geçerli olacak.

Android tecrübesini daha da üst düzeye çıkartmayı hedefleyen Google, sesli komutları kullanarak uygulamalarda gezinebileceğimizi hatta uygulama içerisindeki fonksiyonellikleri de gerçekleştirebileceğimizi söylüyor.

Bildiğiniz üzere Sesli Erişim özelliği kullanıcıların sesli komutlar yardımıyla aygıtlarında gezinmesine imkan sağlıyor. Bu özelliğe Bakış Algılama fonksiyonelliğini kazandıran Google, aygıta sesli komut gönderip göndermediğimizi ya da sohbet edip etmediğimizi algılayabileceğini tabir ediyor.

Bununla birlikte, Sesli Erişim özelliği geliştirilmiş şifre girişine de kavuşuyor. Bu sayede artık Sesli Erişim’i kullanırken bir şifre alanı geldiğinde sembol, harf ve sayı girebileceğiz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı