Steam

GitHub, GTA Kaynak Kodunu Tekrar Yayınladı

Grand Theft Auto III (GTA III) ve Vice City oyunlarının PC sürümleri için bilakis mühendislik uygulanmış kaynak kodu, yepyeni olarak yayınlandıktan aylar sonra tekrar çevrimiçi oldu. Bu gelişmenin akabinde Take-Two‘nun DMCA talebi nedeniyle GitHub kaynak kodunu süratle kaldırdı.

TorrentFreak, Yeni Zelanda merkezli bir geliştirici olan Theo tarafından yayınlanan kodun, 2002 tarihli orijinalin görünüşte tıpkı olarak sunulan projenin restore edilmiş versiyonu olduğunu paylaşıyor. Özgün GitHub göndericisi, Take-Two’nun orjinal yayından kaldırılmasına itiraz etmemiş olsa da Theo, projenin kopyasını geri yüklemek için “Take Two’ya ilişkin hiçbir kod içermediğini” söyleyerek karşı dava açtı.

Genel olarak derlenmiş bir bilakis mühendislik kaynak kodu, örneğin korsanlık hedefiyle bir oyunun DRM’sini kırmaktan daha kolay bir halde yasadışı. Electronic Frontier Foundation ise araştırma yahut birlikte çalışabilirlik maksatları için bu tıp bir derleme ayrıştırma çalışmasına müsaade verebilecek belli adil kullanım istisnaları içeriyor.

Grand Theft Auto kelam konusu olduğunda oyunun Son Kullanıcı Lisans Kontratı, oyunculardan bilhassa “Yazılımı büsbütün yahut kısmen bilakis mühendislik, kaynak koda dönüştürme, kesimlerine ayırma, Yazılım’a dayalı türev çalışmalar hazırlamama yahut diğer halde değiştirmemeyi” kabul etmelerini istiyor.

Theo, kodun yasal statüsü ne olursa olsun TorrentFreak’e Take-Two’nun savının büsbütün yanlış olduğuna inandığını, kodun fonksiyonel olarak birebir olabileceğini fakat tam olarak birebir olmadığı için kod üzerinde hiçbir hak argüman etmediklerini söylüyor.  Bu yüzden Theo, etkilenen kodun 10 ila 14 gün içinde yine gönderilmesini talep eden bir DMCA karşı davası açtı. GitHub ise DMCA yönergelerini izledi ve her iki argümanın aslına ait kesin bir karar vermeden 9 gün evvel kodu tekrar yayınladı.

Take-Two’nun bu nedenle yayıncının kodu tekrar kaldırması için yasal yollara başvurup başvurmayacağı bilinmiyor. Şu an için teknik bilgi birikimine sahip hayranlar yanılgı düzeltmeleri, azaltılmış yükleme mühletleri, uygunlaştırılmış sürece, geniş ekran monitör dayanağı ve hür yüzen kamera sistemi üzere karşıt mühendislik koduna ek olarak yapılan iyileştirmelerin tadını çıkarabilecek.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı