Ücretsiz Oyunlar

Getir’in pahası 2,6 milyar doları aştı! Türkiye’nin yeni ‘unicorn’u oldu

Getir online market teslimat uygulaması, 5,5 yıl evvel Nazım Salur tarafından kurulmuştu. 300 milyon dolar yeni yatırım alan Getir şirketi, bu yatırımla birlikte 2,6 milyar değerlemeye ulaştı ve Peak’ten sonra Türkiye’nin ikinci unicorn’u oldu.

Getir Kurucusu Nazım Salur husus ile ilgili, “300 milyon dolar yatırım aldık, paralar hesapta. Getirin değerlemesi 2,6 milyar dolara ulaştı” dedi ve kelamlarına şöyle devam etti;

“Dünyada birinci kere ortalama 10 dakikada market eserleri teslimat modelini Getir ile 2015 yılında başlattık. İş modelimize olan ağır ilgi nedeniyle geçtiğimiz çeşidin üzerinden şimdi 2 ay geçmeden bir cins daha yatırım alma imkanı doğdu. Biz de bunu kıymetlendirerek 300 milyon dolarlık yeni kaynak yaratarak yurt dışı pazarlarda daha süratli büyümeye odaklanacağız. Aldığımız bu yatırımla 2,6 milyar dolar değerlemeye ulaşarak Türkiye’nin Unicorn’u olmanın memnunluğunu yaşıyoruz.”

Bu yıl Fransa, Hollanda ve Almanya’ya açılacaklarını belirten Salur, pandeminin denetim altına alınmasına takiben Brezilya’da da operasyonlara başlayacaklarını ifade etti.

Alandaki Getir Çalışanlarına 25 Milyon TL Dağıtılacak

Salur, “Getir’in Unicorn olmasında en değerli katkıyı veren bayilerimizin saha çalışanları olan kurye ve depo görevlilerine kıdeme dayalı olarak dağıtılmak üzere, 25 milyon TL’yi bayilerimiz kanalıyla paylaşacağımızı da belirtmek isterim” dedi.,

2021 Başında 128 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Getir, bu yılın başında Silikon Vadisi’nin kıymetli yatırımcılarından Michael Moritz’in başkanlığında yeni bir fonlama cinsinde 128 milyon dolar yatırım almıştı. Bu yatırımı yurtdışı büyüme için kullanan teşebbüs, Londra’ya açılmıştı.

Türkiye’nin Birinci Unicorn’u Peak

Yerli oyun şirketi Peak şirketi ise Türkiye’nin birinci unicorn teşebbüsü olmuştu. Haziran 2020’de 1.8 milyar dolar karşılığında ABD merkezli Zynga’ya satılan Peak, bu sürecin akabinde Türkiye’den çıkan birinci unicorn olmuştu.

Unicorn Nedir?

Pekala “Unicorn” ne demek? Türkçe’ye tek boynuzlu olarak çevrilen unicorn, yatırım almış olan ve değerlemesi 1 milyar doları aşan teknoloji teşebbüslerine verilen isimdir.

Unicorn terimi birinci olarak Cowboy Ventures’un kurusu Aileen Lee tarafından 2000’lerin başında kullanılmaya başlanmıştı. Bugün ise bu terim tüm dünyada teknoloji firmaları ortasında sıklıkla kullanılıyor.

  • Peak nasıl başardı?

Etiketler

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı