Ücretsiz Oyunlar

Facebook’tan Yeni Bir Özellik Daha: Facebook Neighborhoods Geliyor!

Facebook, birbirine yakın noktalarda yaşayan insanları bir ortaya getirecek ve toplumsallaşmalarına imkân verecek “komşuluk” özelliği Neighborhoods üzerinde çalışıyor. Bu çalışmanın, şu anda epeyce ilgi gören Nextdoor üzere servislere rakip olarak geliştirilmekte olduğu düşünülüyor.

Bu yeni özelliğin sızan kimi ekran manzaraları Mayıs ayında Twitter’da görülmüştü. Buna ek olarak, toplumsal ağ devi, Bloomberg’e yaptığı bir açıklamada bu özelliği Kanada, Calgary’de hudutlu bir kapasitede test ettiğini doğruladı. Açıklamayı yapan Facebook sözcüsü, “Facebook artık lokal toplulukların birbiri ile bağlantı kurmasında her zamankinden daha fazla kullanılıyor. Komşuluk özelliği, Facebook’ta insanların komşularıyla ilişki kurmaları için ayrılmış bir alan” dedi.

Toplumsal medya danışmanı Matt Navarra, özelliğin birtakım ekran imajlarını Twitter’da paylaşarak suram süreci ve özelliğin kendisi hakkında kimi bilgiler verdi. Uygulama, kullanıcıların pozisyonunu kullanarak bulundukları yeri ve profillerini belirliyor, akabinde yakınlardaki öteki kullanıcıların gönderilerini, kümelerini ve içeriğini sunuyor. Navarra, enteresan bir halde, kullanıcıların Facebook arkadaşları olmasalar bile başka kullanıcıların görmesi için profiller oluşturabileceğini ekliyor.

Facebook, bu yeni özellik ile bir topluluğun kullanıcıları ortasında daha fazla özel konuşmaların gerçekleştirilebilmesini mümkün hale getirmeyi hedefliyor. Fakat firma, suram süreci boyunca kullanıcılara tüm Topluluk Standartlarının bu sohbetlerde de geçerli olduğunu hatırlatarak kullanıcıları “kapsayıcı”, “nazik” ve “temiz” olmaya teşvik eder. Kullanıcılara ayrıyeten özel saklılık seçenekleri ve bu kümeler ortasında geçiş yapma yahut bu kümeler ortasından büsbütün ayrılma seçeneği de sunuluyor.

Şirketin bu özelliği nasıl geliştirdiğini ve daha fazla bölgeye nasıl genişlettiğini görmek değişik olacak. Ayda iki milyara yakın etkin kullanıcısı olması nedeniyle Facebook’ta bu türlü bir özelliğin benimsenmesi öteki küçük şirketlere nazaran çok daha süratli olabilir. “Özel toplumsal ağ” sunan Nextdoor üzere rakiplerin yaklaşmakta olan bu dalgaya karşı nasıl ayakta kalacaklarını görmek de değişik olacak.

Etiketler

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Muğla merkezden ben Mehmet Kaya. Selamlar bu web sitesi inanılmaz çok güzel, face de paylaştım 11-02-2021 19:37:52

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı