Haberler

ESET, Online Yılbaşı Alışverişlerinde Güvenliğe Dikkat Çekiyor

Bir tahlil platformu olan Dynata şirketinin araştırmasına nazaran tüketicilerin yüzde 20’si bu yıl yeni yıl alışverişi konusunda gerilim yaşıyor. Bu durum ne yazık ki online dolandırıcılığa daha açık hale gelmemize yol açıyor. Kısa vakit içinde en güzel fiyatı vaat eden kimlik avına yönelik e-postalar, muhtemel kurbanları kredi kartı yahut öbür hassas bilgileri paylaşma konusunda baskı altında bırakmak gayesiyle kullanılabilir. İçgüdülerinize itimadın: Bir teklif gerçek olamayacak kadar güzelse temaslara tıklamayın. Bunun yerine, rastgele bir şey satın almak için direkt mağazanın internet sitesine gidin yahut muteber öbür bir internet sitesini ziyaret edin.

Teknolojik armağanları inançlı bir biçimde alın.

Teknolojiyle ilgili ikram alanların sayısı artıyor. Bu ikramların değerli olması, birçok kişinin bu aletleri resmi satıcılar yerine indirimli alma imkanı sunan diğer kaynaklardan almasına neden olabiliyor. Yapılan bir araştırmaya nazaran neredeyse 10 ebeveynden 1‘i, aile üyesinden yahut arkadaşından ikinci el bir telefonu armağan olarak vermeyi planlıyor. Fakat bu durumun öngörülemeyen maddi sonuçları olabilir. Telefon sıfırlanmamışsa, telefonda hâlâ evraklar, imgeler yahut makus hedefli yazılım bulunabilir; bu durum yeni kullanıcıyı riske atabilir ve bilgi kapalılığını ihlal edebilir. Bu yılbaşında bir cep telefonu armağan etmeyi düşünüyorsanız, resmi bir satıcıdan alın yahut diğer formda temin edecekseniz, makûs gayeli yazılıma karşı müdafaa sağlamak için ESET Mobile Security üzere bir virüs müdafaa indirin.

Kime ilişkin olduğunu bilmediğiniz e-kartları açmayın.

Riskli irtibat içermeyen gerçek kartlar neredeyse unutulsa da e-kartlar giderek daha tanınan hale geliyor. Süratli ve gönderimi kolay olduğundan e-kartların sayısının bu yıl iki katına çıkması bekleniyor. Lakin, dolandırıcılar e-kartları arkadaşınızın yahut ailenizin kimliğine bürünmek için kullanabilir ve toplu halde gönderilebilir. Bir e-kart alırsanız alıcıdan onay almadan mutlaka rastgele bir ilişkiye tıklamayın. Dolandırıcılar bir arkadaşınız yahut meslektaşınız üzere davranmaya çalışabileceğinden e-posta adresinin gerçek biçimde yazılıp yazılmadığına dikkat edin.

Tıklamadan evvel ikramların sizin için olduğundan emin olun.

Dolandırıcılar yeni yılda, armağan ve kargo bekleyen çok kişi olmasından yarar sağlamaya çalışır. Çok bilinen kargo ve teslimat hizmetlerinin kimliğine bürünen ve ikna edici görünümlü düzmece kargo takip irtibatları göndererek insanları dolandıran çok sayıda dolandırıcı vardır. Temasın tıklanması makûs maksatlı yazılımın indirilmesine neden olur yahut kullanıcıları kimlik bilgilerini çalmayı hedefleyen internet sitelerine yönlendirir. Bu çeşitte bir dolandırıcılıktan kaçınmak için sipariş verdiğiniz internet sitelerini ve kullandığınız teslimat hizmetini yakından takip edin. Ayrıyeten yılbaşında sürpriz olmasını düşündüğünüz paketleri de her vakit internet sitesinden takip edebilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

6 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı