Online Oyunlar

En Âlâ Gamepad’ler: Unutulmaz 7 Efsane Denetim Kolu

Yeni jenerasyon konsollar PlayStation 5 ve Xbox Series X / S’in piyasaya çıkmasıyla birlikte, yeni jenerasyon konsol denetim kolları ile, yani yeni gamepad’lerle de tanışmış olduk. Bilhassa PS5’in DualSense gamepad’i, çabucak herkesten büyük övgüler almayı başardı.

Konsol tarihi sayısız başarılı konsolla dolu. Doğal olarak her bir konsol, kendi gamepad’i ile birlikte piyasaya sürülüyor ve bu başarılı konsollar için de durum farklı değildi. Elhasıl gamepad’ler, oyun konsolu tarihinin en kıymetli modüllerinden bir tanesi. 

Pekala yeni kuşağı bir kenara bırakacak olursak, konsol tarihindeki en kıymetli gamepad’ler yahut denetim kolları sizce hangileriydi? Hangileri bugünün gamepad’lerini etkiledi? Biz, bu soruya aşağıdaki 7 efsane gamepad ile yanıt veriyoruz. Ancak sizin seçiminiz alışılmış ki farklı olabilir. Fikirlerinizi yorumunuzu yazarak paylaşabilirsiniz…

7. GameCube pad / Wavebird (2002)

Nintendo’nun Gamecube kolu Sony DualShock üzere aygıtlardan ipuçları alsa da, elbette bu kadarıyla kalmadı. Gamecube’ün biraz garip görünmesi gerekiyordu ve Nintendo, bize daha küçük, sağda halleri tertipli olmayan bir aygıt sundu.

Gamecube’ün en değerli sürümü olan Wavebird, birinci çağdaş, kablosuz konsol kontrolü haline geldi.

6. Sony DualShock (1997/1998)

3 boyutlu oyunların giderek karmaşık bir hale gelmesiyle PS1’in gamepad’inin kâfi olmayacağı mutlaktı. Bunun üzerine 1997’de çıkan DualShock, bugünkü tüm konsol kollarının temellerini oluşturuyor. Çift titreşim motoruyla gelen aygıt, çift analog çubuğuyla dikkat çekiyordu. DualShock, 3 boyutlu konsol oyunlarının gelişimini değerli ölçüde etkiledi. Bununla birlikte sırf DualShock’u gerektiren tek oyun, 1999’da çıkan Ape Escape oldu.

5. WiiMote (2006)

Nintendo WiiMote, tam bir gamepad olmasa da, en çok hatırda kalan denetim kollarından bir tanesi. Hatırda kalmasının nedeni ise pek yeterli değil. WiiMote’un birinci sürümü 3 eksenli, çok kolay bir izleme donanımına sahipti. Birçok telefon bundan düzgününü yapabiliyordu. Fakat sonrasında WiiMote Plus geldi, bir jiroskop ile izleme özelliklerini geliştirdi ve bu denetim aygıtını efsaneler ortasına soktu.

4. Xbox One Seçkine pad (2015)

Çıkarılabilen çubuklara ve pad’lere sahip Xbox One Seçkine pad, denetim aygıtınızı kendi gereksinimlerinize nazaran kişiselleştirmenize müsaade veriyordu. Fiyatını bir kenara bırakırsak, Xbox One Seçkine pad sıkı oyun tutkunları için fevkalade bir aygıttı.

3. Sony DualShock 4 (2013)

PlayStation 4’ün DualShock 4’ü, üzerindeki hoparlör, hareket denetimine hazır light bar ve öndeki touch bar ile değerli değişiklikler yaptı ve bu değişiklikleriyle değerli bir muvaffakiyet kaydetti.

2. SNES pad (1990/1991)

Nintendo’ya ilişkin olduğunu birinci bakışta en çok aşikâr eden gamepad’lerin başında SNES pad geliyor. Eklenen iki tetik düğmesi ve iki yeni aksiyon düğmesi, bugünkü neredeyse tüm gamepad’lerin temelini oluşturuyor.

1. NES pad (1985)

Bugünkü gamepad’lerin tasarım lisanının temelini oluşturan NES pad, bu sene 36. yaşını kutluyor. İkonik görünümü, SEGA Master System pad’e nazaran çok daha fonksiyonel oluşu ve pause düğmesiyle gelmesi, gamepad’i bugün bile ilgi cazibeli kılıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. Aksaray merkezden ben Ahmet Bayrak. Selamlar sayfanız vallaha ilgi uyandırıcı, facebookta paylaştım 08-03-2021 01:44:47

  2. Gaziantep merkezden ben Oğuzhan Uğur. Selamlar sayfanız yeminle mükemmel, twitter da paylaştım 09-03-2021 17:12:20

  3. Aksaray merkezden ben Oğuzhan Uğur. Merhaba herkese sayfa inanılmaz dikkatimi çekti, teraziye tıkladım 28-03-2021 20:47:47

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı