PlayerUnknown's Battlegrounds

Elgato Ring Light İncelemesi

İster yayıncılık yapmak, ister toplantı ve eğitimlere katılmak isteyin, görüntü kaydı ve canlı görüntü yayını hiç olmadığı kadar geniş bir talebe ulaştı. Twitch ve YouTube yayıncıları için özel eserler üreten Elgato da farklı çalışma alanları için, farklı eserler tasarlamayı sürdürüyor.

Amazon Fiyatı İçin Tıklayınız

İster büyük, ister küçük bir kamera ya da telefon kullanın, yeterli ışıklandırılmış bir ortamda yapılan çekim çok daha hoş görünür. Lakin çok sayıda ışık koymak ve kullanmak hem maliyetli, hem alan isteyen bir yol. Bu yüzden birçok kullanıcı bu işin ayrıntılarına inmeden kolay bir tahlil arayışında.

Ring Light Ne İşe Yarıyor?

Tek ışık ile çekimde de dairesel ışıklar tercih edilir. Yüzünüzün her yanına yayıldığı için, tek taraf karanlıkta kalmaz. Bilhassa hoşluk alanında YouTube görüntü kanallarında ve Instagram hesaplarında en çok tercih edilen ışık tipi Ring Light denilen dairesel ışıklardır.

Elgato Ring Light piyasadaki ucuz dairesel LED ışıklardan değil. İçerisinde yüksek kaliteli OSRAM LED’ler kullanılıyor. Bütün dairesel ışıklar internet mağazalarında birbirine emsal görünse de, ERL epeyce büyük bir eser. LED’leri ve tasarımı sayesinde yumuşak ve eşit dağılmış bir ışık sunuyor.

Pekala sert ışık nedir? Yumuşak ışık nedir? Sert ışık gölgeleri de daha sert hale getirir, yumuşak ve eşit dağılan bir ışık ise hoş gösterir. Amatör görünen bir görüntü ile profesyonel ya da hoş görünen bir görüntü ortasındaki temel fark kameradan çok ışıktan kaynaklanır. Makus makyaj ile uygun makyaj ortasındaki fark üzere büyük bir estetik fark sebebidir ışık kalitesi. LED kalitesi ve ışığın LED’ler üzerine gelen dağıtıcısının kalitesi, yapısı bu hoşluğun düzeyini belirler.

Genel Tasarım Özellikleri

ERL’de ışıklar dairenin içerisinde kenardan yayılarak ve yansıtılarak geliyor, bu da ışıkta istenen yumuşaklığı sağlıyor. 1070 gram yükünde ve 43.2 santimetre dış, 31 cm iç çapa sahip. Yani büyük ve bu büyüklük maksadı için âlâ.

Elektronik denetimci de ışıkta titreme olup olmayacağını belirler. Ucuz LED’ler ve denetimcileri süratli bir formda rengini, gücünü kaybettiği üzere kamerada sarı, karanlık ve titreşimli bir görünüm oluşturur. Bu biraz depresif bir manzaradır ve sunumlarda olmasını büyük çoğunluk istemez.

Bir öteki avantaj da beyaz ya da sarı yani güneş ışığı tonlarını sunması, bu birden fazla Bi-Color yani çift renkli ışıkta olan bir özellik. Lakin LED’ler tıpkı güçte değil, bu yüzden kimi ışıkların beyaz ve sarı gücü, parlaklığı, tonları tam istenen etkiyi vermeyebilir. ERL 2900-7000 Kelvin ortasında amber ve maviye kayan beyaz ışık sağlayabiliyor. CRI oranı yüzde 94’ün üzerinde, bu profesyonel ışıklandırma ihtiyaçlarına ziyadesiyle uygun.

Güç tüketimi 45 Watt’a kadar çıkabiliyor, az değil fakat eski ışıklara nazaran çok daha düşük bir tüketim bu. Ayrıyeten spot üzere terletip sizi eritmiyor.

Işığın Gücü

Elgato Ring Light resmi datalara nazaran 2500 lümene kadar nitekim yüksek bir parlaklık düzeyinde ışık verebiliyor. Cep telefonu ve masaüstü bilgisayar uygulamasından kısılabiliyor. Yayıncıların çok sevdiği Elgato Stream Deck üzerinden denetim edilebiliyor. Lakin Control Center taşınabilir uygulamasında en sıcak ton 2900 Kelvin, yani resmi 2500 Kelvin bedelini biz burada göremedik ve bunu incelememizde not olarak bilhassa belirtmek istedik.

Elgato Stream Deck ve daha çok Elgato eseri aldıkça, bunların hepsini bir ortada denetim etmek size bilhassa canlı yayınlarda, izleyicinin ilgisini kaybetmeden süratli değişiklikler yapma imkanı sunuyor. Stream Deck Mobile üzerinden Siri ile sesli komut da verebiliyorsunuz. 2.4 GHz ve 5 GHz kanallarından a/b/g/n standartlarında kablosuz temas kuruyor. Temas WPA2 +AES, WPA + TKIP/AES muhafazalı.

Uygulamaya uzanmadan da üzerindeki artı eksi tuşlarıyla çabucak parlaklık ayarı yapabilirsiniz.

Ergonomi

Bu LED ışıkların bir başka hoş yanı yapıları sebebiyle kamerayı ortasına koymanız, gözleriniz kameraya daha kolay bakması. Ayrıyeten üzerinde kameranızı yerleştirebileceğiniz çeyrek inçlik vidaya takılan bir de döner başlık geliyor, bu baş sayesinde kameranızın açısını ayarlayabiliyorsunuz.

Masaya takıldığı için masanızı duvardan çok fazla uzaklaştırmadan suram yapabilirsiniz. Altı yastıklı bir C stand ile geliyor. 60 mm kalınlığa kadar masa yüzeylerine bu ayağı yandan takıp sıkıştırıyorsunuz. Bu sıkıştırma kesiminin kendi boyutları ise 205x205x18 mm.

Master Mount S olarak ayrıyeten satılan bu stand, Elgato Ring Light ile birlikte geliyor. Lakin masaya sıkıştırmanıza müsaade vermeyen bir masanız varsa ya da direkt masa yüzeyine koymak istiyorsanız farklı bir stand altı almanız gerekiyor.

Kendi ayağıyla 44 cm ve 74 cm yükseklik ortasında ayarlanabiliyor. Bu asgarî yükseklik çok yüksek masalar için biraz fazla yüksek olabilir, lakin çoklukla kullanılan monitörlerin yüksekliği ve monitör gerisine pozisyonlandırma düşünülerek tasarlanmış.

Farklı Kullanım Biçimleri

Masayı zirveden aşağıya dik açıyla aydınlatmak isterseniz de Multi Mount satın alıp eğik yerleştirme yapabilirsiniz. Tekrar kendi direğinin üzerine bir ya da iki Solid Arm takıp mikrofon ya da ek araçları direk üzerine yerleştirme imkanı sunuyor. Ek olarak Elgato telefon tutucu, MacBook ya da yeni kuşak Windows Ultrabook’lar üzere pek bir ilişki portu olmayan bilgisayarlar için Docking Station, konsoldan oyun kaydını aktarmak için harici ve dahili kayıt aygıtları, ses kaydı için mikrofon ve daha pek çok eser ve aksesuar satıyor.

Eser sinema kameraları haricindeki çabucak hemen bütün DSLR cinslerini takmaya uygun. Webcamler zati çok hafif, düşünmenize gerek bile yok. Görüntü kameralar da emsal formda el kamerasıysa sığacaktır. Fakat 10.000 USD ve üzerinde fiyatı olan profesyonel modelleri ve kilolarca ekipmanı yığmak için uygun değil. 2 Kilogram resmi yük limiti var, bu birçok kamerayı rahatça kaldırsa da, toplam tartısı hakikat hesaplamanız değerli. Kameradan daha ağır lensler, mikrofon ve gibisi ek araçlar ile toplam yükte emniyetli bir ayarlama yapmanız gerekli.

Bu ortada kamera vidası ve taşıyıcı gövde son derece sağlam. Fakat Ball Head yani tripod başı profesyonel düzeyde değil. Daha profesyonel ekipmanlarda yüksek kalitede bir baş ve süratli takma aksesuarları kullanmanız hayatınızı kolaylaştıracaktır. Her seferinde kamera vidalamak yerine Quick Release Plate denilen bu adaptörlerden almak çok yararlı.

İşletim sistemi olarak Windows 10, macOS 10.14, Android 6.0, iOS 12.1 ve sonrası sürümler gerekli, heyetimi Wi-Fi üzerinden PC, Mac, iOS ya da Android’den yapıyorsunuz.

Sonuç Değerlendirmesi

Hiç bütçesi olmayan ve yeni başlayan bir yayıncı için en ucuz LED ışıklar başlangıçta deneyim etmeleri gereken bir tahlil. Yani markasız en ucuz Ring Light olarak isimlendirilen LED’lerden alıp, sonra daha fazlasını istediğinizde, daha hoş bir görünüm ve daha kolay bir yayın için Elgato Ring Light alabilirsiniz. Çünkü bunu yaptığınızda neden biri bu kadar ucuz, başkası bu kadar değerli net bir formda deneyim etmiş oluyorsunuz.

En başından güç tecrübeler yaşamak yerine yüksek kalitede bir giriş yapmak isterseniz, ışığa harcayacağınız paradan pişman olmazsınız. Kameralar değişir fakat ışık işe yaramaya devam eder. Elgato Ring Light hiç de ucuz olmayan lakin epey kaliteli bir eser. Heyetimle vakit harcamadığınız sabit bir canlı yayın ve görüntü kayıt seti için en az alanla en çok randımanı almanızı sağlıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

11 Yorum

  1. Merhaba herkese sayfanız vallaha billaha mükemmel, paylaşımların devamını bekliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı