Steam

Dolby Vision ve Atmos’u Destekleyecek Birinci Konsollar: Xbox Series X ve Series S

HDR (Yüksek Dinamik Aralık) teknolojisini yeni televizyon ve monitörlerin üzerindeki etiketlerde sık sık görmeye başladık. Teknoloji yıllar içinde geliştikçe çok sayıda AAA oyun stüdyosu da oyunlarına HDR teknolojisini dahil etmeye başlamış durumda. HDR oyunculuk da bu sayede ortaya çıkmış bir tarif.

Artık ise Dolby, Dolby Vision HDR teknolojisinin konsol oyunlarına gerçek yol alacağını duyurdu. Lakin birinci adımda sadece Xbox Series S ve Xbox Series X platformları için piyasaya sürülecek.

Dolby Vision

Dolby Vision, HDR10+ ve HLG’ye rakipken HDR teknolojisi için öbür bir standart pozisyonunda. Dolby Vision standardı öbür HDR formlarına benzeri lakin daha güçlü özellikler gerektiriyor ve yüksek yoğunlukta daha fazla sayıda rengi görüntülemeyi amaçlıyor. Yani Dolby Vision sertifikasını almaya hak kazanmış bir aygıt, başkalarına nazaran daha derin renkler sunabiliyor.

Televizyonunuz Dolby Vision dayanağı sunsa da konsolunuzdan aldığınız imgeler tipik olarak desteklenen yazılımdaki bir HDR10 sinyaliydi. Ama Dolby’nin yaptığı duyuru ile önümüzdeki aylarda çıkış yapacak yeni jenerasyon Xbox konsollarının HDR standardından yararlanacak birinci donanımlar olduğunu öğrendik. Bu yalnızca oyunları ilgilendirmiyor. Hakikaten Netflix içeriklerinin tamamı Dolby Vision standardına yükseltilecek. Oyunlar için ise 2021’de piyasaya çıkacağı bildirildi.

Bununla birlikte Dolby Vision’ın önümüzdeki aylarda PlayStation 5 ve öbür desteklenen platformlara da gelmesi bekleniyor.

Dolby Atmos

Dolby Atmos dayanağı ise yeni kuşak konsollarla birlikte gelecek. Bildiğiniz üzere Dolby Atmos, oyunlar yahut sinemalar fark etmeksizin üç boyutlu objektif sesler sunan bir surround ses teknolojisi.

Dolby Atmos lisans fiyatının 14.99 ABD doları olduğunu belirtelim. Lakin Halihazırda Dolby Atmos’a sahip değilseniz, Windows 10 üzerinden Dolby Access uygulaması aracılığıyla lisans fiyatını ödemeden evvel kulaklıklar için fiyatsız deneme sürümüne sahip olabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı