Steam

Dolby Vision ve Atmos’u Desteklecek Birinci Konsollar: Xbox Series X ve Series S

HDR (Yüksek Dinamik Aralık) teknolojisini yeni televizyon ve monitörlerin üzerindeki etiketlerde sık sık görmeye başladık. Teknoloji yıllar içinde geliştikçe çok sayıda AAA oyun stüdyosu da oyunlarına HDR’yi dahil etmeye başlamış durumda.

Artık ise Dolby, Dolby Vision HDR teknolojisinin konsol oyunlarına yanlışsız yol alacağını duyurdu. Lakin birinci adımda sadece Xbox Series S ve Xbox Series X platformları için piyasaya sürülecek.

Dolby Vision

Dolby Vision, HDR10+ ve HLG’ye rakipken HDR teknolojisi için öteki bir standart pozisyonunda. Dolby Vision standardı öteki HDR formlarına misal fakat daha kuvvetli özellikler gerektiriyor ve yüksek yoğunlukta daha fazla sayıda rengi görüntülemeyi amaçlıyor. Yani Dolby Vision sertifikasını almaya hak kazanmış bir aygıt, başkalarına nazaran daha derin renkler sunabiliyor.

Televizyonunuz Dolby Vision takviyesi sunsa da konsolunuzdan aldığınız imgeler tipik olarak desteklenen yazılımdaki bir HDR10 sinyaliydi. Lakin Dolby’nin yaptığı duyuru ile önümüzdeki aylarda çıkış yapacak yeni jenerasyon Xbox konsollarının HDR standardından yararlanacak birinci donanımlar olduğunu öğrendik. Bu yalnızca oyunları ilgilendirmiyor. Hakikaten Netflix içeriklerinin tamamı Dolby Vision standardına yükseltilecek. Oyunlar için ise 2021’de piyasaya çıkacağı bildirildi.

Bununla birlikte Dolby Vision’ın önümüzdeki aylarda PlayStation 5 ve başka desteklenen platformlara da gelmesi bekleniyor.

Dolby Atmos

Dolby Atmos takviyesi ise yeni jenerasyon konsollarla birlikte gelecek. Bildiğiniz üzere Dolby Atmos, oyunlar yahut sinemalar fark etmeksizin üç boyutlu objektif sesler sunan bir surround ses teknolojisi.

Dolby Atmos lisans fiyatının 14.99 ABD doları olduğunu belirtelim. Lakin Halihazırda Dolby Atmos’a sahip değilseniz, Windows 10 üzerinden Dolby Access uygulaması aracılığıyla lisans fiyatını ödemeden evvel kulaklıklar için fiyatsız deneme sürümüne sahip olabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı