Haberler

Debian 10.9 Çıktı

The Debian Project, Debian 10.9 sürümünün yayınlandığını duyurdu. Yeni sürüm, Debian 10 dağıtımının dokuzuncu güncellemesi durumunda. Debian suramı için kullanılabilecek olan yeni ISO manzarası, en son paket güncellemelerini de beraberinde getiriyor. Bu sayede işletim sistemini bir bilgisayara kurarken vakitten tasarruf etmeniz mümkün.

Halihazırda bilgisayarına Debian 9 yüklü olanların Debian 10.9 indirmesine gerek olmadığını ve mevcut olan güncellemeler uygulanarak son sürüme geçilebileceğini belirtelim.

Bu sürümle birlikte gelen birtakım paket güncellemeleri ortasında LibreOffice, Linux çekirdeği, Python, Firefox ESR, Chromium ve Tor bulunuyor. Ek olarak, Debian yükleyicisi de son düzeltmeleri sunacak halde güncellenmiş durumda.

Debian 10 birinci olarak 6 Temmuz 2019 tarihinde yayınlandı ve 2024 yılına kadar güncelleme almaya devam edecek. Büyük Debian sürümleri ise 2 yılda bir geliyor. Bu manada Debian 11 bu yıl içerisinde gelmiş olacak. Öte yandan şimdilik rastgele bir çıkış tarihi açıklanmış değil. Debian 11 sonrasında Debian 10, 2022 ortalarında Debian 9’un güncellemelerinden kesilecek ve Kararlı’dan Eski Kararlı’ya düşürülecek.

Öteki taraftan Debian 13 sürümünün ismini bir Oyuncak Öyküsü karakteri olan Trixie’den alacağı daha evvel muhakkak olmuştu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı