Haberler

Debian 10.10 Çıktı

The Debian Project, Debian 10.10 sürümünün kullanıma sunulduğunu duyurdu. Öbür Debian nokta sürümlerinde olduğu üzere Debian 10.10 büyük bir sürüm değil. Bunun yerine en son paketleri ve yükleme sonrası güncellemeleri uygulamak zorunda kalmadan Debian’ı kurmak için kullanılabilecek orijinal bir ISO sağlanıyor.

Şu anda Debian’ı kullanan ve sistemlerini aktüel tutan herkes zati 10.10 sürümünde olacak. Debian 10’u evvelce var olan suram medyasıyla kurmayı düşünenler, bunu gerçekleştirip mevcut güncellemeleri daha sonra uygulayabilir. Yeni sürüm, yeni heyetim medyası oluşturulması gerektiği manasına gelmiyor.

Bu güncellemede güncelleme alan kimi tanınan paketler ortasında Linux Çekirdeği, NVIDIA grafik şoförleri, OpenVPN, Firefox ESR, OpenSSL, Chromium ve OpenJDK bulunuyor. Sogo-connector ise 10.10 ile birlikte gelen mevcut Thunderbird sürümüyle uyumlu olmadığı için bu Debian sürümünden kaldırılmış durumda.

Önümüzdeki birkaç hafta yahut ay içinde Debian 11 Bullseye için bir çıkış tarihi verilecek. Her yeni Debian sürümü 2005’ten bu yana iki yılda bir geldi ve Debian 10, 6 Temmuz 2019 tarihinde yayınlandı. Bu manada Debian 11 rastgele bir vakitte gelebilir. Şimdi kesin bir tarih verilmese de Debian 11’in 17 Temmuz’da tam haline ulaşacağı açıklandı.

Mart ayı sonunda ise Debian 10.9 kimi tanınan paket güncellemeleri ile birlikte kullanıcılara sunulmuştu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı