Haberler

DDR5 Overclock Teknolojisi Doğrulandı: AMD EXPO

Computex ile birlikte AMD’nin Ryzen 7000 işlemcilerine ve AM5 platformuna yakından bakma fırsatı bulduk. Ayrıyeten Microsoft DirectStorage API’sini kullanan, oyunların yükleme müddetlerini düşürmeyi hedefleyen Smart Access Storage teknolojine göz gezdirmiştik. Artık görünüşe nazaran bir öbür AMD teknolojisi onaylandı: EXPO.

Yaklaşık bir ay öncesinde EXtended Profiles for Overclocking (EXPO) ilgili haberler gün yüzüne çıktı. Bu teknoloji Intel’in XMP sürat aşırtma profilleriyle misal mantıkta çalışıyor, yani bir nevi XMP rakibi diyebiliriz. Ne yazık ki EXPO hakkindeki bilgilerimiz hala kısıtlı. EXPO şu an için yalnızca MSI X670 slaytlarında ortaya çıktı ve kırmızı ekip bu teknolojiden hiç bahsetmedi. Lakin bu teknolojinin yakında kesin olarak geleceğini artık biliyoruz.

Slaytlara gelince, AMD’nin şimdi paylaşmadığı birkaç ayrıntı var: MSI’ın sunumunda 28 PCIe Gen5 şeridinden bahsedilmiş, AMD ise duyurusunda 24 PCIe şeridi olduğunu söylemişti. Pekala neden MSI ve AMD’nin bilgileri çelişiyor? MSI muhtemelen 28 PCIe şeridi için gelecek jenerasyonlara atıfta bulundu. Yani birinci jenerasyon AM5 Ryzen 7000 yongalar 24 PCIe çizgisi sunacak, gelecekte daha fazlası mümkün. Öteki ihtimal ise MSI tarafından bir yazım yanlışı yapılması.

170W TDP kıymeti de dikkatinizi çekmiştir. Computex duyurusunda yeni platform için 170W güç sağlayan AM5 soketten bahsedilmişti. MSI slaytlarında TDP tekrar birebir halde listelenmiş. Lakin AMD bu mevzuda düzeltme yapmak için yeni bir duyuru yayınladı:

“Soket AM5, 230W’a kadar PPT (Peak Package Tracing) ile 170W’a kadar TDP’yi destekliyor. TDP aralıkları Zen işlemcilerde TDPx1.35 halinde hesaplanıyor ve bu süreç AM5 ile devam ediyor (170×1.35=229.5). Yeni TDP yapılandırması, Ryzen işlemciler ağır iş yükleri altına girdiğinde daha fazla süreç performansı sağlayacak. Diğer bir deyişle, soket AM5 ani güç dalgalanmaları sırasında kâfi gücü sağlayabilecek formda tasarlandı.”

EXPO, UDIMM, RDIMM ve SO-DIMM dahil olmak üzere tüm DDR5 bellek cinsleri ile uyumlu olacak. Şu an için bilgilerimiz kısıtlı fakat çok yakında daha fazla ayrıntı bekliyoruz.

Etiketler

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. merhaba arkadaşlar bu web sitesi inan ki mükemmel, paylaşımların devamını bekliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı