PlayerUnknown's Battlegrounds

Corsair iCUE LT100 Akıllı Aydınlatma Kulesi İncelemesi

RGB ledler klavye, fare üzere etraf bileşenlerimizde mevcut. Kasa içi ve monitör ardı aydınlatması da hayli yaygın. Corsair artık de LT100 akıllı aydınlatma kuleleriyle buna bir de masaüstü aydınlatmayı ekliyor.

Bu biçim çevresel aydınlatma eserleri Corsair’den birinci kere gördüğümüz eserler değil. Örneğin Corsair LS100 akıllı aydınlatma şeritleri, monitörün ardına yapıştırıp duvarınızda çok canlı renkler elde edebilmenizi sağlıyordu. Corsair LT100 ile bu eser gamına yeni bir üye kazandırmış.

Teknik Özellikler

Kutudan stand ve çubuklar demonte formda çıkıyor. Dizaynları sayesinde bunları takmak çok kolay. Yuvaya oturduktan sonra da sağlam duruyorlar.

Eser kule başına 46, toplamda 92 adet tekli denetim edilebilen RGB led içeriyor. Bu LED’ler kulenin tabanında ve bir kenarına uzunlamasına dizilmiş. LED’lerin önüne çekilen beyaz ışık dağıtıcı yüzey renklerin ve ışığın homojen gözükmesini sağlıyor ve beğenilen bir hava katıyor.

LED sayısı bu kadar yüksek olduğu için güç ihtiyacı yalnızca USB üzerinden sağlanamıyor. Kutu içinden çıkan 5v 5 amperlik yani 25 Watt’lık adaptörle beslemeniz gerekiyor. Kitte bir master, bir de slave kule bulunuyor. Gücü ve bilgisayara usb ilişkisini master kule ile yapıyorsunuz. Slave kuleye de master kuleden bir kabloyla güç veriyorsunuz.

Aydınlatma gücü

Aydınlatma gücü ne çok parlak ne de çok zayıf diyebilirim. Katiyetle gözüne far tutulmuş tavşana dönmüyorsunuz. Bu sebeple eserin parlaklığının karşısında bir insanın duracağı hesap edilerek ayarlandığını düşünüyorum.

Göz yorgunluğu ya da o anki ruh halinize bağlı olarak direk size bakan ışıklar istemeyebilirsiniz. Bu sebeple çubukları standından çıkarıp, karşıt takarak duvarınıza çarptırabilir ve güzel bir ortam aydınlatması yaratabilirsiniz.

Doğal ki eserden en düzgün randımanı iCUE uygulamasıyla denetim ederek alsanız da, illa ki USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayıp, yazılımsal denetim ile uğraşmak zorunda değilsiniz. Master kule üzerinde bir tuş buluyor.

Bu tuşa kısa bastığınızda açma kapama fonksiyonu görüyor. Uzun bastığınızdaysa farklı ön tarifli aydınlatma modları ortasında geçiş yapabiliyorsunuz. Fakat bu epeyce sonlu, bu sebeple bilgisayarınıza iCUE kurmanızı ve o denli ayarlamanızı tavsiye ederim.

Özelleştirilebilirlik

Corsair, LT100’ün her bir LED’ini tek tek denetim etmenize müsaade veriyor. Bunu iCUE yazılımı üzerinden basitçe yapabiliyorsunuz. Corsair’ın öbür eserlerinden alışageldiğimiz RGB aydınlatma şablonları LT100 için de mevcut.

Kulaklık standı işlevi

422 mm uzunluğundaki bu kuleler aslında dizaynda asgarî eforla çok âlâ bir kulaklık standı yapılabilirmiş diye düşünüyordum ki, kutudan çıkan aparat ile Corsair’ın bunu da yaptığını gördüm. Bu çok fonksiyonluluk hem alandan tasarruf etmenizi sağlıyor, hem de bir kulaklık standı için ayrıyeten para ödemiyorsunuz. Olağan kulaklık standları ucuz olsa da RGB’li modellerin fiyatları yüksek olabiliyor. Bu sebeple bir taşla iki kuş vurmuş oluyorsunuz.

Sonuç Değerlendirmesi

Bu görüntüyü çektiğimiz tarihte Türkiye fiyatları katılık kazanmamış olsa da, Corsair’ın sitesinde başlangıç kitinin 130 dolara satıldığını görmekteyiz. Bunlar yetersiz gelirse ya da setinizi büyütmek isterseniz genişleme kiti alabiliyorsunuz. Bu genişleme kiti yalnızca 1 kule içeriyor ve onun da fiyatı 60 dolar.

Fiyatı piyasadaki emsal eserlerle kıyaslarsak değerli sayılmaz, zira öteki markalarda da aşağı üst misal sayılar görüyorum. Örneğin Philips’in Hue Play serisi harici aydınlatma tahlilleri bu kategoriye dahil edebileceğimiz aklıma gelen birinci eser oldu. Lakin Philips’in eseri biraz daha çok oturma odası ve TV setleri için tasarlanmışken, Corsair iCUE LT100 bilgisayarlar ve bilgisayar masaları için daha uygun bir tahlil üzere duruyor. Zira yazılımsal ileri düzey özelleştirme ve başka Corsair donanımların aydınlatmasıyla eşzamanlı çalışabilme üzere Philips Hue Play’de olmayan özellikler sunuyor.

Doğal ki bunlar lüks kozmetik eserler ve münasebetiyle makul bir alıcı kitlesine hitap ediyorlar. Bu eserin alıcı kitlesinin sisteminde bütçe tasası olmayan ve oyun oynadığı ya da çalıştığı ortama yeni bir hava katmayı önemseyenler olduğu elbet. Bu sebeple salt fiyat bakış açısıyla yaklaşmak yanlış olacaktır.

Etiketler

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Aksaray merkezden ben Ziyafet Didar. Merhaba web sitesi vallaha güzel, sosyal medyada paylaştım 16-09-2020 06:10:51

  2. Hatay merkezden ben Hakan Kara. Slm siteniz cidden mükemmel, sağolun 16-10-2020 10:21:18

  3. Kırşehir merkezden ben Mehmet Kaya. selamun aleyküm web siten vallaha iyi, tebrikler 25-10-2020 03:20:37

  4. Kırşehir merkezden ben Ayten Baş. selamun aleyküm sayfanız cidden çok güzel, facebookta paylaştım 05-11-2020 09:00:49

  5. Artvin merkezden ben Ziyafet Didar. Merhaba sayfanız süper ötesi dikkatimi çekti, twitter da paylaştım 21-12-2020 22:45:38

  6. Muş merkezden ben Ahmet Bayrak. selam arkadaşlar sayfan ciddiyim çok iyi, facebookta paylaştım 15-01-2021 16:35:50

  7. Burdur merkezden ben Ayten Baş. Merhaba herkese siteniz yeminle dikkat çekici, twitter da paylaştım 18-01-2021 22:29:49

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı