PlayerUnknown's Battlegrounds

Corsair 4000D Airflow Ve iCUE 4000X RGB Kasa İncelemesi

Corsair 4000 serisi altında 3 yeni model duyurdu; 4000D, 4000D Airflow ve iCUE 4000X RGB. 4000 serisi temelde ortak bir kasa şablonuna dayansa da, bunlar birtakım kıymetli nüanslarla birbirinden ayrılan Mid Tower kasalar. Bu videomuzda bu üç kasadan 4000D Airflow ve iCUE 4000X RGB’yi inceleyeceğiz. Zati 4000D modeli 4000D Airflow ile neredeyse tıpkı, tek fark Airflow modelindeki mesh yani ızgara ön panel.

Ön G/Ç paneli

Serinin ortak noktalarından biri olan ön giriş çıkış paneli ile başlamak istiyorum. Buradaki güç ve reset tuşları yakın vakitte incelediğimiz aktüel Corsair iCUE kasalardan farksız. Tekrar görmeye alıştığımız bir kombo 3.5 mm ses jackı var. Yeni olansa USB yuvalar. 2 adet USB 3.0 tip A yuvanın yerini bir adet USB 3.0 tip A ve bir USB 3.1 tip C yuvanın aldığını görüyoruz.

Dikkatimizi çeken bir nokta da tip A yuvanın sarı olması oldu.  Üreticiler ortasındaki standarda nazaran sarı USB yuvaları uyku modunda güç sağlayabilen yuvalar oluyor. Lakin burada Corsair sarı rengi yalnızca kozmetik olarak kullanmı. Yani bu tip A yuvanın evvelki kasa önü USB 3.0 yuvalardan teknoloji olarak bir farkı yok.

RapidRoute Kablo Idaresi

Ekran kartı, anakart ve işlemcinin kalın güç kablolarını derli toplu bir biçimde yönlendirebilmek için anakartın gerisi ile art kapak ortasındaki boşluk değerli. Corsair 4000 serisinde bu boşluğu 25 mm yapmış ve kabloları içine koyabileceğiniz plastik bir kanal yerleştirmiş. Bu kanal 3 cm genişliğinde ve 30 cm yüksekliğinde. Bu kanala takılı 3 tane klipsli cırtcırtlı kablo bağı geliyor. Sabit disk kafesi içindeki aksesuar kutusu için de bu kablo bağlarından 3 tane daha çıkıyor. Bunlarla çok pak gözüken, derli toplu bir kablo idaresi yapabiliyorsunuz.

Ayrıyeten kasa önündeki giriş çıkış yuvalarından gelen kabloları kolay kolay bu kanaldan taşımak için üst kısmı kasa önüne hakikat eğimli yapılmış. Kasanın içine baktığımızda yeniden kablo idaresi konusunda uğraş sarf edildiğini görüyoruz. Klasik kauçuk kablo geçit kanalları yerine burada girişi örtülü, aşağıdan üste uzunlamasına tek bir kablo deliği konulmuş. Bu örtülü girişin altında Corsair yazısını görüyoruz.

Yeni yan kapak tasarımı

Bu seride karartılmış temperli cama sahip yan kapakların dizaynlarının da değiştirildiğini görmekteyiz. Camların iki yanına çelik saclar tutturulmuş ve montaj esnasında kapağın kasaya geçen kısmı bu çelik saclar oluyor. Ben bu değişikliği olumlu karşıladım zira artık kapağı açmak için cama dokunmak ve parmaklarınızdaki yağla camda iz bırakmak zorunda kalmıyorsunuz. Ayrıyeten çizilme, kırılma ve çatlama üzere risklere karşı kapaklar daha muhafazalı oluyor. Kapakları açarken vidaları kapaktan ayırmanıza gerek yok, kapakta kalacak halde bir ölçü gevşeterek de kapakları açabiliyorsunuz.

Yeni Corsair Airguide fanlar

4000 serisi kasalarla birlikte Corsair’dan birinci sefer gördüğümüz bir fan modeliyle karşılaşıyoruz: Air Guide. Bu fanların 4000 Airflow modelinde RGB’siz, iCUE 4000X modelinde de RGB aydınlatmalı versiyonu bulunuyor. Değişik bir detay da RGB’siz model 3 pinli ve DC iken, RGB’li modeller 4 pinli ve PWM ile denetim ediliyorlar.

Isminden da anlayabileceğiniz üzere bu fanların esprisi girdap oluşumunu engelleyerek havayı taraflı bir bir formda uzağa taşıyabilmeleri. Bunun için fan çerçevesinin ardında daha evvelki Corsair fanlarda görmediğimiz bir tasarım yer alıyor. Anladığımız kadarıyla Corsair bu fanları ayrıyeten satmıyor, ancak olağan bu durum ilerde değişebilir.

Airflow modelinde kasa önünde ve kasa ardında birer tane olmak üzere iki adet aydınlatmasız Airguide fan var. RGB modelinde ise 3 adet Airguide RGB fan var ve hepsi kasa önüne takılı halde geliyor.

Fan ve Radyatör dayanağı

4000D Airflow aydınlatmasız 2 Airflow fan, iCUE 4000X RGB ise 3 adet RGB Airflow fan ile birlikte geliyor. Fanları RGB’siz olduğu için 4000D Airflow’da Corsair Node RGB denetimci bulunmuyor. iCUE 4000X’de ise bu RGB denetimciyi kasanın gerisinde görebiliyoruz. Bu, fan bölümünü ayarlamakta kullanabileceğiniz bir denetimci değil. Yalnızca aydınlatmayı ayarlayabiliyorsunuz ve 6 fana kadar dayanak verebiliyor.

Bu sebeple şayet kasa içi RGB aydınlatmayı önemsiyorsanız ve ilerde daha çok RGB fan alıp, tüm fan yuvalarınızı RGB fanlarla doldurmak üzere bir planınız varsa, iCUE 4000X’i alıp fanları ve denetimciyi daha ucuza getirebilirsiniz.

Corsair Midtower kasalarda görmeye alıştığımız 360’lık radyatör desteğ artık 4000 serisi kasalarda da mevcut. Bu dayanağı sunmak ticari olarak da Corsair için yararlı, zira markanın 360’lık radyatöre sahip hazır sıvı soğutma kitleri var.

Kasanın üstüne 280 ve 240’lık radyatörlere sahip hazır sıvı soğutma kitlerini takabiliyorsunuz. Fakat burada RAM yüksekliği kısıtlayıcı faktör oluyor. Şayet Corsair LPX üzere düşük profilli bellek modülleriniz varsa 280’lik radyatörlerde sorun yaşamıyorsunuz. Lakin yüksek soğutuculu RGB bellekler 240’lık radyatör takmanızı gerektiriyor.

Fanlara geldiğimizde, 4000 serisi 6 adet 120mm’lik 4 adet 140mm’lik fan alabiliyor. 120’lik fan tercih ederseniz bunlardan 3’ü ön, 2’si üst ve biri geriye takılıyor. 140’lık tercih ettiğinizde 2 fan öne, 2 fan geriye takabiliyorsunuz.

Egzos fanının montaj delikleri uzun yapıldığından buraya takacağınız fanın yüksekliğini değiştirebiliyorsunuz.

Ön panel tasarımı ve hava akışı

4000 serisinin her üyesinde çıkarılabilen ön panel tasarımı kullanılmış. 4 noktadan kasaya bağlanan bu panel çektiğinizde kolay kolay çıkarılabiliyor. Airflow modelinde ön panel fazladan hava akışı sağlanması için buranın ızgara desenli yapıldığını görüyoruz. iCUE 4000X RGB modelinde karartılmış temperli cam bulunuyor.

RGB modelinde hava girişi yalnızca yanlardan mümkün oluyor. Bu sebeple Airflow modelinde kasa içi hava sirkülasyonunun bir ölçü daha âlâ olacağını söyleyebiliriz. Burada kıymetli olan fanlara nefes alabileceği boşluğu bırakmak ve ön paneli fanlara yaslamamak, Corsair’ın da bunu sağladığını görüyoruz. Ön panelle fanlar ortasında 2.5 cm boşluk bulunuyor.

Toz filtreleri

Toz filtrelerine geldiğimizde tipik Corsair kasa dizaynının dışında bir şey görmüyoruz. Yani pek bir değişikliğe gidilmemiş bu alanda. Ön paneli çıkardığımızda fanların önünde plastik çerçeveli, sökülebilir toz filtresini görmekteyiz.

Kasa üstündeki çukur noktaya oturan mıknatıslı toz filtresi var. Corsair 4000 serisinde bu toz filtresini basitçe alıp yıkayabilmeniz için de üzerinde Corsair yazan, minik sarı bir kauçuk modül takmış. Son olarak bir de kasanın altında sürgülü güç kaynağı toz filtresi bulunuyor.

Desteklenen anakart form faktörleri

Anakart dayanağı noktasında hoşuma giden nokta, bu kasaların Extended ATX olarak bilinen E-Atx anakartlarla uyumlu olması oldu. Extended ATX bildiğiniz üzere olağan ATX anakartlara nazaran bir ölçü daha geniş.

Her geçen gün daha çok anakart üreticisi üst düzey modellerini E-ATX form faktörlerinde çıkarıyor. Resmi olarak ATX anakart destekleyen kimi kasalara E-ATX anakart takabilsek de, bunlar ya estetik durmuyor ya da fazla büyük geldiği için kasanın başka işlevlerini kısıtlıyor. Bu manada Corsair’ın E-ATX takviyesi sunmasını güzel bir gelişme olarak karşılıyorum.

Kasa içi tasarımı

Kasa içine gelirsek, öncelikle güç kaynağı ve sabit disk kafesi gizleyiciden bahsetmek istiyorum. Bu modül sabit, çıkarılamıyor. Üstünde geniş bir ızgaralı yüzey mevcut, yani güç kaynağınızı hem fanı üst, hem de aşağı bakacak formda takabiliyorsunuz.

Gizleyicide iki tane geniş kablo geçit alanı mevcut. Anakarta takacağınız HD audio ve USB header üzere kabloları buradan çarçabuk geçirebiliyorsunuz. Bu gizleyici kasanın önüne takacağınız radyatörün kalınlığını belirleyen ana öge. Burada 6.5 cm’lik bir boşluk var, fanların 2.5 cm standart olduğunu düşünürsek 4 cm kalınlığında radyatörler takabiliyorsunuz.

Bu gizleyicinin altına baktığımızda güç kaynağını oturtacağımız noktada 4 adet titreşim önleyici köpük bulunduğunu görüyoruz. Şayet sabit disk kafesini çıkarırsanız buraya takabileceğiniz azamî güç kaynağı uzunluğu 180 mm olacaktır.

Çabucak yanında sökülebilen sabit disk kafesi yer alıyor. Buraya 2 adet 3.5 inçlik disk takabiliyorsunuz. Yuvalardan birinde bulunan kartonun içinde montajda kullanılacak vidalar, cırt cırtlı ve plastik kablo kelepçeleri bulunuyor.

Kasanın gerisinde 2.5 inçlik sabit disk yahut SSD takabileceğiniz 2 adet braket var. Bunları isterseniz güç kaynağı gizleyicinin üzerine koyarak sergilemeniz mümkün.

Kasanın içinde üst tarafa baktığımızda 3 adet kablo geçit kanalı var. İşlemci güç kablolarını ve fan kablolarını geçirmeniz için kâfi genişliğin burada sunulduğunu görüyoruz.

Kullanılabilecek azamî hava soğutucu yüksekliği 170 mm, azamî ekran kartı uzunluğu da 360 mm. Bu bedeller kasanın üst düzey kule tipi işlemci hava soğutucularıyla ve RTX 3080 üzere ekran kartlarıyla uyumlu olduğunu gösteriyor.

Corsair’ın 4000 serisinde bir diğer dikkat çeken nokta da dikey ekran kartı dayanağı. Kasa gerisinde dikey iki PCI-Express yuvası olduğunu görüyoruz. Güç kaynağı gizleyici üzerindeki vida deliklerine takacağınız dikey PCI-Express montaj aparatıyla ekran kartlarınızı dikey olarak burada sergileyebiliyorsunuz.

Sonuç değerlendirmesi

Sonuç olarak 4000D Airflow ve iCUE 4000X modelleri ile Corsair kasalarını cazip kılan özellikleri koruyarak birtakım güncellemelere gitmiş. Bu güncellemeler sistem toplarken genelde kahır yaşanan noktalarda kullanıcıların işini kolaylaştıran cinsten. Örneğin daha düzgün kablo idaresi, daha âlâ kasa içi hava akışı üzere. Ayrıyeten yeni jenerasyon fanların da bu yeni kasalarla birlikte sunulması, kullanıcı yararı açısından çok düzgün bir strateji diyebiliriz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İzmir merkezden ben Hakan Kara. Merhaba web sitesi cidden çok güzel, teşekkürler 04-10-2020 18:43:10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı