PlayerUnknown's Battlegrounds

Cooler Master ML240L v2 Hazır Sıvı Soğutucu İnceleme

Whatsapp’ta PaylaşTwitter’da PaylaşFacebook’ta PaylaşLinkedin’de Paylaş

Cooler Master ML240L soğutucunun yeni V2 versiyonunda daha yüksek performans ve verimlilik için çift hazneli pompa dizaynını tercih etmiş. Coldplate denilen, işlemcinin ısı dağıtıcı metal yüzeyine temas eden bakır plakayla pompanın türbin çarkı farklı haznelerde bulunuyor. Bununla birlikte sanayi standardı EPDM borular kullanılarak üretim kademesinde gelişmiş sızdırmazlık tedbiri alınmış. Hala hatırı sayılır bir kitlenin hazır sıvı soğutuculara temkinli yaklaştığını düşünürsek, bu üslup geliştirmeler için ar-ge mesaisi ayırmak çok mantıklı.

Radyatör tasarımı

Soğutucu yükünün eski versiyona kıyasla 1.14 kg’dan 1.34 kg’a çıkmasının ana sebebinin yeni radyatör tasarımı olduğunu düşünüyoruz. Zira bu radyatör daha sık dokunmuş alüminyum kanatçıklar içeriyor. Daha sık kanatçıklar daha yüksek soğutma performansı ancak tıpkı vakitte daha yüksek hava direnci manasına geliyor. Yani kanatçıklarda biriken ısıyı radyatörün öbür tarafından atabilmeniz için daha yüksek hava basıncı uygulamanız gerekiyor. Şayet ne yaptığınızı bilmiyorsanız bu daha yüksek dönemde çalışan fan kullanmanız gerektiği manasına da gelebilir. Bu noktada Cooler Master’ın yeni fan tasarımı mana kazanıyor.

Yeni SickleFlow 120 RGB fanlar

V2’yle birlikte gelen yeniliklerden biri de SickleFlow fanlar ve bunlar 4 pinli PWM fanlar. Bu sıvı soğutucunun birinci versiyonunda MF120R RGB model fanlar bulunuyordu. Eski fanın ayrıntılarına baktığımızda azamî 2000 RPM süratte döndüğünü, 30 desibel gürültü ürettiğini ve 2.34 mmh2o statik hava basıncı uygulayabildiğini görüyoruz.

Yeni SickleFlow 120 RGB fanlar 200 RPM daha yavaş, yani azamî 1800RPM’de dönüyor ve 3 desibel daha az gürültü üretiyor. Esasen daha yavaş evreli bir fanın daha az gürültü üretmesi şaşırılacak bir durum değil. Lakin enteresan olan nokta yeni fanın buna karşın 0,16 mmh2o daha yüksek statik basınç sağlayabilmesi. Bunu da güncellenmiş fan bıçağı ve çerçeve tasarımı sayesinde yapıyor.

Bilindiği üzere daha kıvrımlı fan bıçakları daha yüksek statik basınç elde etmeyi sağlarken, fan çerçevesinin aerodinamiğinde yapılan oynamalar da türbülansı azaltacak sonuçlar üretebiliyor. Bu da kullanıcılara daha az gürültü ve daha serin çalışan işlemciler olarak geri dönüş yapıyor.

RGB aydınlatma

SickleFlow 120 RGB fanlar fan göbeğine yerleştirilen 6 led ile aydınlatılıyor. Bunlar adreslenebilir ARGB LED değil olağan RGB led. Birebir vakitte pompanın üzerindeki Cooler Master logosu da RGB led aydınlatmaya sahip. Bu aydınlatma sistemi anakart üreticilerinin RGB ekosistemleriyle uyumlu çalışabiliyor.

Anakartında RGB olmayanlar için Cooler Master’ın bu soğutucuyla birlikte kutuya kablolu RGB denetimci de eklemiş olması hoş. Bu kontrolcüde 3 tane tuş var. Bu tuşlarla aydınlatma profilleri üzerinde değişiklik yapıp, renk değişim suratlarını artırıp azaltabiliyorsunuz. Fakat bu kontrolcüye molex temasıyla güç verilmesinin bir eksi olduğunu düşünüyorum.

Molex artık antika bir ilişki, takması başka keder, çıkarması farklı kaygı, nerdeyse artık hiçbir aygıt molex kullanmıyor. Bu tıp işler için artık SATA güç temaslarından faydalanılması gerektiğini düşünüyorum. Hem daha ince ve takıp çıkarması daha kolay, hem de modüler güç kaynağı kullananlar yalnızca SATA güç kablosunu güç kaynağına takarak kablo karmaşasını azaltmış olur.

Uyumluluk

Soğutucu uyumluluk noktasında kutusunda gelen montaj aparatlarıyla Intel ve AMD’nin aktüel soketlerine takılabiliyor. Buna Intel LGA1200 ve AMD AM4 soketleri de dahil. AMDThreadripper’ı farklı tutuyoruz burada, Threadripper işlemciler için başka montaj kiti almanız gerekiyor.

Soğutma performansı ve test

Cooler Master bu soğutucunun 200W’a kadar ısı üreten işlemciler için kullanılabileceğini kullanım kılavuzunda yazıyor. Bu da bu soğutucuyu çağdaş üst düzey işlemcileri sürat aşırtmakta kullanabileceğiniz manasına geliyor. Örneğin 10 çekirdekli Intel Core i9 10900K’nın 125W, 16 çekirdekli AMD Ryzen 9 3950x’in 105W TDP pahaları var. Bu kıymet işlemcinin ürettiği ısı pahası, çektiği güç değil.

Cooler Master bu soğutucuyu ayrıyeten satın alabileceğiniz bir Threadripper montaj kiti ile AMD Threadripper işlemcilere takabileceğinizi belirtiyor. Lakin Threadripper işlemcilerin 250W hatta birtakım yüksek çekirdekli modellerin 280W TDP’ye sahip olduğu düşünüldüğünde, bu işlemcilerle 360’lık radyatörlü hazır sıvı soğutucuları tercih etmek daha akla yatkın olabilir.

Test sonuçları

AMD Ryzen 7 2700X işlemciye ML240L V2’yi uzay montajla test yaptık. Testte pompa suratı %100’de, fanlar da %60’da çalıştı. %60 PWM sinyalde fanlar 1200 RPM civarında dönüyordu. %60’dan sonra hafifçe rahatsız edici gürültü çıkarmaya başlıyor, bu sebeple birden fazla kullanıcının belirleyeceği hududun bu olacağını düşünüyoruz. Pompa sesi ise %100 dönemde bile %60’da çalışan fanlar tarafından bastırılıyor, o sebeple daima %100’de kullanım için uygun.

Test için Cinebench R20 render testini çoklu çekirdek modunda çalıştırdık ve ulaşılan azamî çekirdek frekansını ortam sıcaklığından düştük. Böylelikle DeltaT olarak bilinen ölçüm ünitesine ulaşıyoruz.

Ortam sıcaklığından bağımsız olarak yalnızca ulaşılan azamî çekirdek sıcaklığını vermek aldatıcı olabilir zira sizin bilgisayarınızı çalıştırdığınız ortam sıcaklığı bizimkinden farklı olabilir.

Bunu da ortadan çıkardıktan sonra 25.50 derece ortam sıcaklığında Cinebench R20 çoklu çekirdek render testine soktuğumuz işlemcimiz azamî 60 dereceye ulaştı. Bu da bize 34,5 derece Delta T sonucunu veriyor.

Sonuç değerlendirmesi

Elde ettiğimiz test sonuçları, piyasadaki 240’lık radyatöre sahip hazır sıvı soğutuculara çok yakın. Buna karşın Cooler Master’ın 850TL üzere bir fiyata bu performansı vermesi etkileyici. Bu fiyatın iki katına da 240’lık hazır sıvı soğutucular bulabiliyorsunuz. Marjinal bir performans artışı ve adreslenebilir RGB led’ler için iki katı para vermeye bedel mi, burası kullanıcının neyi değerli bulduğuna bağlı. Her eserin bir alıcısı var tabi, lakin fiyat performans noktasında Cooler Master’ın ML240L V2 ile çok düzgün bir iş çıkardığını söyleyebiliriz.

Etiketler

İlgili Makaleler

10 Yorum

  1. Elazığ merkezden ben Nisan Duru Akça. Mrb paylaşımınız inanki çok iyi, linkedinde paylaştım 11-12-2020 20:18:23

  2. İzmir merkezden ben Melisa Akça. selam arkadaşlar paylaşımınız vallaha billaha ilgi uyandırıcı, teşekkürler 06-01-2021 22:58:34

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı