Online Oyunlar

Çok Farklı Bir Klavye: Razer Huntsman V2 Analog

Daima diyoruz Razer ne yapıyorsa kaliteli yapıyor. Şirketin bugüne kadar çok sayıda eserini inceleme fırsatı bulduk ve bugüne kadar çok sayıda modeli de aklımızda yer etti. Bunlar ortasında Razer Basilisk fare, Razer Kraken kulaklıklar ve Razer Ornata klavyeleri yalnızca bunlardan birkaçı. Gelen son eserle bir arada de artık klavyeyi değiştirmemiz gerektiğini fark ettik. Bundan bu türlü Huntsman V2 Analog masamızı süsleyecek.

Razer, Huntsman V2 Analog ile birlikte kıymetli bir değişiklik yapıyor. Gamepad fonksiyonunu klavyeye getiren Razer, bunu o denli hoş formda halletmiş ki hakikaten takdire şayan. Oyun konsollarından aşina olduğumuz gamepad analog ve PlayStation 5‘teki DualSense gibisi tetik yapısını klavye tuşlarına yediren Razer, tahminen bu alanda birinci değil, lakin tahminen de birinci kez bu kadar fonksiyonel biçimde karşımıza çıkartıyor. Buraya kadar söylediklerimizden ötürü başınız biraz karışmış olabilir. Artık Huntsman V2 Analog’u biraz daha ayrıntılandıralım ve Razer’ın bu klavyesiyle tam olarak ne yaptığını anlayalım.

Ayarlanabilir Klavye Tuşları

Razer, Huntsman’den bahsetmeden evvel analog tuşların ne manaya geldiğini anlayalım. Konsollardaki denetim aygıtlarının hassasiyeti malum. Analog çubuğu yarım ittiğinizde karakteriniz adım adım yürürken, ileriye yanlışsız tam ittirdiğinizde ise adımlarını hızlandırıyor. Bunun karşılığını PC’de ise yürüme ya da koşma formunda görüyoruz ve çoklukla de karakterimizi koşturmak için Shift üzere ek bir tuşa daha basarak kombinliyoruz. Ancak analog klavye ile bir arada her bir tuşun aktivasyon aralığı ayarlanabiliyor ve denetim gradyanı simüle edilebiliyor. Böylelikle tuşa yarım bastığınızda ya da tam bastığınızda karakterin farklı aksiyonlar gerçekleştirmesini sağlayabiliyorsunuz.

Bu yaklaşımı klavyeye birinci uygulayan şirket ise Razer değil. Daha evvel Wooting isimli bir kickstarter projesi, Wooting One isminde bir klavyede bunu uygulamış, sonrasında da proje tutunca, Wooting Two ismindeki analog klavyesini piyasaya sürmüştü. Bu klavye her ne kadar ağır ilgi görse de, kuşkusuz dünyanın her bölgesinde duyulmadı. Razer ise artık bunu tüm dünyaya taşıyor.

Değişken Aktivasyon Noktaları

Huntsman V2 Analog’ta yer alan her bir tuşun aktivasyon noktasını ayarlayabiliyorsunuz. Razer Synapse yazılımı üzerinden ayarlayabileceğiniz bu aktivasyon noktasını, 1.5 ila 3.6 mm ortasında değiştirebiliyorsunuz. Yani tuşa 1.5 mm kadar hafif bastığınızda farklı bir fonksiyon, 3.6 mm kadar tam bastığınızda ise farklı bir fonksiyon yerine getiriliyor ve bu sayede daha sezgisel bir kullanım sağlanıyor. Mesela Call of Duty: Black Ops Cold War oynuyorken tuşa yarım basarak karakterin hafif eğilmesini, tam basarak ise büsbütün çömelmesini sağlayabiliyorsunuz.

Elbette buna birinci etapta alışması vakit alabilir. Fakat kısa müddette halledeceksiniz. Ve pek olağan ki tüm ayarlamaları Razer Synapse yazılımı üzerinden yapıldığının da altını tekrar çizelim. Komutları oyun bazında yazılım üzerinden oluşturacaksınız.

Klavyedeki bir öteki değerli özellik ise Dual-Step Actuation olarak da isimlendirlen Çift Adımlı Atlama Noktası. Bu bilhassa bir tuşu vuruşu, 2 farklı atlama noktasına atanmış farklı fonksiyonları etkinleştirebiliyor. Yani mesela oyunda elinizdeki el bombasının pimini çekip, tuşa biraz daha bastığınızda fırlatabiliyorsunuz.

Razer Huntsman V2 Analog Özellikleri

Huntsman V2 Analog, bahsettiğimiz analog özelliğiyle ayrılsa da öbür ayrıntılarıyla da hayli çarpıcı bir klavye olmuş. Bunu klavyeyi kutusundan çıkarttığınızda, dokunduğunuzda dahi hissetmeniz mümkün aslında. Alüminyum mat üst plaka ve öteki bileşenlerinin materyal kalitesiyle ziyadesiyle başarılı bulduğumuz klavyenin hafif olmadığını, hatta bir klavye için oldukça ağır olduğunu da söyleyebiliriz bu ortada. Huntsman V2 Analog’un tartısı tam 1.2 kilogram ve bu da onu masa üzerinde kolay kolay kaymayacak, sağlam duracak bir klavye haline getiriyor.

Razer Analog Optik anahtarların kullanıldığı klavyede gecikme müddeti ise 2.7 ms kadar. Yani rastgele bir insan tarafından hissedilmeyecek ölçüde bir gecikme mühletine sahip. Doğrusal anahtarların hareket arasını az evvel de anlattığımız üzere 1.5 mm ile 3.6 mm ortasında ayarlayabiliyorsunuz, lakin tuşların varsayılan olarak 2 mm’de çalıştığını da söyleyelim.

Üst Düzey Tasarım Ayrıntıları

Huntsman V2 Analog, kuşkusuz tam boyutlu bir klavye. Sağ üst köşesinde ise multimedya alanı yer alıyor. Burada ses tekerleği yer alırken, klavyede RGB aydınlatmalar da göz dolduruyor. Ve bu kez RGB ışıklandırmanın bilek dayanağına kadar indiğini görüyoruz.

Klavyede konfor için manyetik yapıda ziyadesiyle rahat bir bilek takviyesi mevcut. Klavyenin kenarlarındaki RGB şeritler bu manyetik bilek dayanağının kenarlarında yoluna devam ediyor ve böylelikle bir ortada ortaya çok hoş bir imaj çıkmasını sağlıyor. Işıklandırmalı yapının, klavyenin sol kenarındaki USB portuna kadar indirgenmiş olması, Razer’ın ayrıntılara ne kadar kıymet verdiğinin bir ispatı.

Bu ortada klavyenin 2 metrelik örgü kablosu üzerinde biri USB Type-A başkası ise USB-C konektörü yer alıyor. Klavye üzerindeki USB ilişkisini kullanmak istiyorsanız ikisini de bağlamanız gerekiyor. Şayet bilgisayarınızda USB-C portu yoksa kutu içeriğindeki dönüştürücü adaptörü kullanabilirsiniz.

Sonuç

Açıkçası kullandığımız mühlet içinde Huntsman V2 Analog’dan ziyadesiyle mutlu kaldık. Analog hissiyatını getirmesi en değerli noktası olurken, kuşkusuz bu özelliğiyle oyunculara farklı bir tecrübe yaşatacaktır. Öte yandan klavyenin yazım kalitesi de üst düzeyde. Hatta o denli ki, kusursuz bir yazma tecrübesi sağladığını söyleyebiliriz. Ama bizce buna tek gölge düşüren yanı Enter tuşunun küçük olması. Elbette bu öznel bir mevzu. Şayet alışkınsanız sizin için sorun olmayacaktır. Son olarak söyleyebileceğimiz, bizim incelediğimiz model İngilizce dizilimine sahip. O nedenle buna da dikkat edersiniz.

Pekala, Razer Huntsman V2 Analog fiyatı ne kadar? Varsayım edebileceğiniz üzere birazcık değerli. Şu an yurt dışı fiyatı 250 dolar olan klavyenin fiyatı ülkemize 2400 TL civarına geliyor ki, bu da yüksek bir fiyat. Bu manada sahip olduğu özellikleriyle heyecan yaratan, lakin fiyatıyla bazılarının uzaktan bakmakla yetineceği bir model olduğu da aşikar.

CHIP Online Notu: %90

+ Oyuna renk getiren kullanım  
+ Optik anahtarlar ile ince ayarlı denetim
+ Özelleştirme seçenekleri
+ Üst düzey tasarım
+ Makro programlanabilir tuşlar
+ Ergonomi ve yazım kalitesi
+ RGB ışıklandırma
+ Konforlu bilek dayanağı
+ USB 3.0 geçişi
+ Ses tekerleği

– Enter tuşu çok küçük
– Yazılımı çözmesi biraz vakit alıyor
– Erişilmesi sıkıntı fiyat

Razer Huntsman V2 Analog Teknik Özellikler

  • Anahtar Tipi Razer Analog Optik Anahtarlar
  • Boyut Tam boyut
  • Aydınlatma RGB
  • Medya Tuşları Var
  • Arayüz USB 3.0
  • Boyutlar 44 x 14 x 4.4 cm
  • Yük 1.2 kg.

Etiketler

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı