Online Oyunlar

Çin, 9 ay süren uzun bir sessizliğin akabinde ülkede yayınlanacak birinci oyunlar için beklenen onayı verdi

Dokuz aylık bir ortanın akabinde Pekin, 45 oyun için yeni görüntü oyunu lisansı verdi. Yeni onaylar, Pazartesi günü Çin Ulusal Basın ve Yayın Yönetimi (NPPA) tarafından yayımlandı. Yeni onaylanan oyunların ortasında görüntü oyunu imalcileri Lilith Games, Baidu, XD ve Seasun Entertainment oyunları bulunuyor lakin enteresan bir halde Çinli oyun devleri NetEase yahut Tencent oyunları bu listede yer almıyor.

Çin, eşsiz bir biçimde görüntü oyunları için, yayıncılarının piyasaya sürülmeden evvel düzenleyici onayı almasını kural koşuyor. NPPA ise, Temmuz 2021 tarihinde apansız onay vermeyi durdurmuştu ve o tarihten beri yeni bir oyun yayınlanmadı. Bu duraksamadan evvel, ayda 80 ila 100 görüntü oyunu onaylanmaktaydı. Temmuz ayında yayınlanan son kümenin içerisinde 87 oyun bulunuyordu.

Bu ani duraksama, yurtiçinde ve yurtdışında nakit akışına sahip büyük oyun markaları olan, lakin birdenbire kendi ülkesinde yeni oyunlar yayımlama talihini kaybeden Tencent üzere yayıncılar için pek beğenilen bir sürpriz olmadı. Temmuz ve Aralık 2021 ortasında yaklaşık 14.000 kişinin işsiz kaldığının bildirilmesi ile küçük geliştiriciler üzerindeki tesir ise çok daha şiddetliydi.

2000’den 2015’e kadar konsolların satışını yasaklayan, oyuncuların gerçek isimleriyle oyun oynamalarını zarurî tutan ve geçtiğimiz yıl “ruhsal afyon” etiketli oyunları oynamak için kayıt olmalarını isteyen Çin’in oyunlara yönelik tavrı uzun müddettir büyük bir denetleme ve denetim ağını içeriyor. Ayrıyeten reşit olmayan oyuncuların haftalık oyun müddetleri de yalnızca üç saat ile sınırlandırılmakta.

Pekin’in neden oyunları onaylamaya devam ettiği muhakkak değil, lakin Çin hükümeti, saygılı ve uygar bir çevrimiçi ortam yaratan sağlıklı bir teknoloji sanayisi istediğini sıklıkla tekrar ediyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

8 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı