Android

Chrome 92 iOS Sürümü, Saklı Sekmeler İçin Face ID ve Touch ID Dayanağı Aldı

Google, Android ve masaüstü için Chrome 92’nin yanı sıra iOS için Chrome’un en son sürümünü kullanıma sunuyor. Daha evvelki sürümlerde olduğu üzere, yeni sürüm de sistem seviyesinde tam sayfa ekran imajları dayanağı, bilinmeyen sekmeler için ek güvenlik ve çok daha fazlasını getiriyor.

Chrome 92 iOS sürümünün getirdiği en büyük değişikliklerden biri, artık Safari tarayıcısında olduğu üzere bir web sayfasının tam sayfa ekran imgeleri alınabilmesi. Kullanıcılar, Chrome’da ekran manzarası aldıktan ve önizlemeye dokunduktan sonra artık sayfanın daha fazla kısmını yakalamak için yeni bir “Tam Sayfa” sekmesinin yanı sıra, ekran imgesini daha da özelleştirmek, kaydetmek ve paylaşmak için araçlar görebilecekler.

Yeni sürümle getirilen bir öbür değişiklik ise bâtın sekmeleri Touch ID, Face ID yahut bir parola ile kilitleyebilme dayanağı. Bu yenilik, bâtın sekmeleri Chrome’da açık bıraktıktan sonra varsayılan güvenlik metotları kullanılarak kimlik doğrulaması yapılana kadar bu sekmelere erişilemeyeceği yahut görüntülenemeyeceği manasına geliyor. Yeni özelliği aktifleştirmek için Saklılık Ayarları > Saklı Sekmeleri Kilitle yolunu izlemek kâfi oluyor.

Yeni sürümde tüm bunların yanı sıra Ayarlar, Geçmiş ve Yer İmleri sayfalarında da küçük değişiklikler yapılmış. Bahsi geçen sayfalardaki girişler artık yuvarlatılmış kartlarda görünüyor lakin artık kenardan kenara uzatılamıyor. Bununla birlikte Chrome, artık rastgele bir şeyi ezkaza kapatmamak için Sekme Değiştirici’deki tüm sekmeleri kapatmadan evvel onay isteyecek. Son olarak Chrome 92’nin iOS sürümü, artık Sekme Değiştirici’den bir sekmeyi basılı tutarak sekmeleri okuma listesine paylaşmaya ve yer imlerine işaret koymaya imkan tanıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

14 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı