Haberler

Chia Çiftçiliği SSD’leri Kısa Mühlet İçinde Bozabilir

Yeni kripto para ünitesi Chia, bilgi süreç gücü yerine depolama alanı kullanımı sayesinde her yıl İsveç’in tamamından daha fazla güç kullanan Bitcoin’in etraf dostu bir alternatifi olarak konumlanıyor. Öte yandan bu, gerçek dünyada pek de o denli gözükmüyor. Chia çiftçiliğinin HDD ve SSD şoförlerin ömrünü büyük ölçüde azalttığı görülüyor.

Chia, klasik kripto paralar yerine “zaman ve yer kanıtı” kullanıyor, bunu da depolama alanı ile yapıyor ve kullanılmayan disk alanının tahsis edilerek para kazanılmasını sağlıyor.

Fast Technology sitesine nazaran, Chia’yı çoklukla 5-10 yıl ömre sahip 512 GB SSD üzerinde daima olarak yetiştirmek bu donanımın ömrünü sadece 40 güne indirebilir. Bunun sebebi ise 40 gün içinde 256 TB data yazılması.

Daha fazla depolama alanına sahip şoförlerin daha uzun mühlet dayanabileceği lakin aşınma ve yıpranmanın ömürlerini kıymetli ölçüde kısaltacağının altı çiziliyor. Yani Chia çiftliği 1 TB SSD’yi yaklaşık 80 gün, 2 TB SSD’yi ise 160 günde öldürebilir. Bu şoförlerin markası ve modeli ise ayrıntılandırılmıyor.

Lakin bizim Samsung 860 Pro ve Crucial P5 SSD‘ler için yaptığımız dayanıklılık testinde, SSD’lerin belirtilen yazma ömürlerinin çok daha üstüne çıkabildiğini gördük.

SSD’ler yıpransa bile, ekran kartlarına oranla düşük olan fiyatları, Chia çiftçilerinin yenilerini satın alabileceği manasına geliyor. Öte yandan, bunun etraf için hiç de yeterli olmadığı ortada. Alternatif olarak, kripto madencilik/tarım için ve uzun müddetli garantiye sahip SSD’ler de tercih edilebilir.

Chia (XCH) piyasaya çıktığında ünite başına 1.800 dolarla tepeye ulaştı. Birkaç gün sonra yaklaşık 600 dolara düştü. Daha sonra yavaşça toparlanan XCH şu sıralar 1.300 dolar civarında seyrediyor. Mayıs başında ise Chia’nın şimdiden 1 eksabayt alan kullandığı ortaya çıkmıştı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı