Ücretsiz Oyunlar

“Charlie Parmağımı Isırdı”: Efsane YouTube Görüntüsü Artık Yok!

Pek çok kişinin anılarında şirinliği ile hatırlanan “Charlie Parmağımı Isırdı” (Charlie Bit My Finger) görüntüsü, bu anı kameraya yakalayan aile tarafından NFT olarak satılmasının akabinde, YouTube’dan kaldırıldı. Davies-Carr ailesi tarafından bir NFT açık arttırma sitesine koyulduktan sonra görüntüye adeta teklif yağdı ve tekliflerin son anlarında “3fmusic” kullanıcısı 760.999 dolarlık teklifi ile açık arttırmayı kazandı.

 “Charlie Parmağımı Isırdı” görüntüsü YouTube üzerinde 880 milyonun üzerinde izleme ile en tanınan görüntülerden biri olarak öne çıkıyor. Görüntünün yıldızları ise 1 yaşındaki Charlie ve 3 yaşındaki Harry. Görüntü boyunca Charlie Harry’yi ısırıyor ve Harry de kardeşinin yaptığını söylüyor. Temel olarak görüntüde diğer, daha derin bir mevzu bulunmuyor fakat bu ikilinin şirinlikleri, internette beğenilerek dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

  • NFT Nedir?

Bir BBC haberinin söylediğine nazaran görüntü, ikiliye ve daha genç olan iki kardeşlerine reklamlar ve promosyonlar aracılığıyla takviye olmaya devam etti ve her ikisi de bu görüntünün bir kesimi olmaktan şad görünüyor.

Lakin artık görüntü, herkesin kendisini izleyebildiği YouTube’dan ayrıldı ve tek şahsa ilişkin durumda. Olağanda bu tıp satışlarda eserler, NFT satışının akabinde da internet üzerinde kalmaya devam edebiliyor fakat Davies-Carr ailesi, çoklukla yapılanın bilakis görüntüyü kaldırmaya karar verdi.

NFT’ler temel olarak bir “dijital orijinalin” “sahiplik sertifikasının” satışı olarak tanımlanabilir. Bir sanatkarın yepyeni bir yapıtında olduğu üzere tanınan dijital kesimlerin hakları da vakit zaman açık arttırmaya çıkartılıyor ve epey yüksek fiyatlara satılabiliyor.

Örneğin Twitter kurucusu ve CEO Jack Dorsey, gönderdiği birinci tweet’i şaşırtan bir halde 2.915.835 dolarlık fiyatı ile satmıştı…

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı