Haberler

Blue Origin Uzay Gezisi’nin Son Yolcusu da Muhakkak Oldu

Milyarder Jeff Bezos ile uzay seyahati yapacak olan son kişi, geçtiğimiz gün yapılan canlı bir müzayedede belirli oldu. Seyahat için kalan son koltuk 28 milyon dolara satıldı. Böylece, Blue Origin’in gelecek ayki birinci seyahatinde bulunabilmek için teklif verme süreci de sonuçlanmış oluyor. Uzay seyahatinde bulunabilmek için yapılan müzayedenin manzaraları, Blue Origin YouTube hesabından da paylaşılmış. Gerçekleştirilen canlı müzayedenin açılışından çabucak sonra tekliflerin 20 milyon doları aşması, bu etkileyici tecrübeye olan ilginin de hoş bir ispatı. Açık artırma süreci, müzayedenin başlangıcından yedi dakika sonra tamamlandı. Lakin kazanan kişinin kimliği şimdi açıklanmış değil.

Jeff Bezos, müzayede öncesinde “Dünyayı uzaktan görmek sizi değiştirir. Bu gezegenle, insanlıkla olan ilginizi değiştirir” diyordu. Ayrıyeten, bu seyahatte kardeşi Mark Bezos’un da olacağını kelamlarına ekliyordu. Bu kelamların de tesiriyle 143 ülkeden 6.000’den fazla kişinin iştirakiyle bir müzayede gerçekleştirildi. Müzayedenin birinci çeşidi, geçtiğimiz Perşembe günü noktalandı. Bu çeşitte elde edilen sayı ise 4.8 milyon dolar olarak açıklanmıştı. İkinci çeşitte ise bu sayının 28 milyon dolara kadar çıktığını görmekteyiz. Blue Origin, aktiflikten elde edilen fonların hayır işleri için kullanılacağını belirtiyor. Ayrıyeten şirket, gelişmekte olan suborbital turizm işletmesi için coşkuyu harekete geçirmeyi de umuyor.

Blue Origin’in, New Shepard roketi ile uzay seyahati yapacağı ve seyahatte Blue Origin’in kurucusu Jeff Bezos’un da yer alacağı geçtiğimiz günlerde duyurulmuştu. Şirketin bu hareketi, uzay seyahatleri konusunda bir dönüm noktası olabilir. Milyarder Jeff Bezos, dünya atmosferinin ötesine geçen birinci üç şahıstan biri olmak için öbür milyarderler Richard Branson ve Elon Musk ile yarış halinde. Birinci olarak Jeff Bezos’un 20 Temmuz’da uzaya seyahat yapacağı duyurulsa da geçtiğimiz günlerde Richard Branson’un bu seyahati 4 Temmuz’da yapacağı söylenmişti. Bu nedenle şimdi, uzay seyahati yapacak birinci milyarderin kim olacağı kesin değil.

Milyarderler ortasındaki bu yarış, yeni gelişen teknolojilerin kanıtlanması ve maliyetlerin de düşmesiyle, uzay seyahatinin ana akım haline geleceğine dair iyimserlikler de taşıyor. O denli ki, uzay seyahatleri yeni bir turizm akımı olma yolunda ilerlemekte. Bunun yanı sıra Elon Musk da roketlerini farklı bir maksat için kullanarak, geniş bir ağ oluşturmayla ilgileniyor. Tüm bu uğraşlar, yeni bir ekonomik bölümün oluştuğunu da bize gösteriyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

8 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı