Haberler

Blender 2.9 Yayınlandı

Blender üç boyutlu modelleme, şekillendirme, animasyon, efektler ve sürece konusunda çok başarılı bir uygulama. Açık kaynaklı olan bu yazılım, Ağustos sonlarında 2.90 güncellemesine kavuştu ve EEVEE, Cycles, şekillendirme, VR, animasyon, modelleme, UV düzenleme ve daha fazlası için yenilikler sunuyor.

Nishita

Birinci olarak Cycles motoru için hazırlanan, Nishita isimli hoş ve yeni bir animasyonlu gökyüzü dokusu var. Nishita için bu ilişki üzerinden belgeyi indirerek düzenlemeler yapabilirsiniz.

Motion Blur (Hareket Bulanıklığı)

Daha güzel imgeler elde edebilmek ve daha esnek çalışmalar için motion blur baştan aşağı yenilendi.

CPU Hızlandırma

Motion blur, rastgele bir x64 platformu için Intel’in Embree kitaplığı ile geliştirildi. Embree ise CPU üzerinde çalışan optimize edilmiş ışın izleme çekirdekleri için Intel’in sahip olduğu bir açık kaynaklı kitaplık. Ayrıyeten CPU tarafında, Intel sayesinde 3B görünüm/işleyicide yeni bir denoiser var.

GPU Hızlandırma

CUDA ve OptiX için NVLink dayanağı eklendi. NVLink köprüsü ise GPU’lar birbiriyle irtibat kurabilirken büyük sahneler oluşturmak daha da kolaylaşıyor.

Ayrıyeten OptiX artık Maxwell yahut üstü (GeForce 700, 800, 900, 1000 serisi) tüm NVIDIA GPU’larda mevcut.

Daha Fazla Şekillendirme ve Sanat

Şekillendirme yapmak artık farklı çözünürlüklerde yahut alt kısım düzeylerinde (Multires) mümkün.

Bunun yanında face rigging (yüz değiştirme), şekillendirme, maskeleme, kalem kullanma ve gelişmiş ekstrüzyon üzere sanat dostu birçok özellik eklendi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı