Ücretsiz Oyunlar

Biz Şimdi 5G’yi Göremedik Ancak Öbür Yerlerde 6G Çalışmaları Başladı Bile!

Dünyanın dört bir yanında farklı bölgelerde kullanıma sunulan 5G, uzunca bir müddettir test etabının gerisinden beşerler tarafından kullanılmaya başladı. Son devirde bilhassa akıllı telefon dalında tanıtılan yeni taşınabilir aygıtların her birinin 5G dayanağı var. Fakat 5G küresel çapta tüm ülkelerde şimdi tam olarak kullanıma sunulmuş değil ki, ülkemiz de bunlar ortasında yer alıyor. Lakin araştırmacılar için 5G şimdiden eskimeye başlamış bile. Çünkü 6G hakkında çalışmalar başlamış durumda.

Taşınabilir bilgi irtibat teknolojisinin bir sonraki ayağı 6G olacak. Her kablosuz jenerasyonun yaklaşık 10 yıl kadar kullanıldığını düşünürsek, 6G ile ilgili somut örnekler görmek için önümüzde hayli uzun bir müddet bulunduğu aşikar. 6G için iddialar 2029 yılını gösterirken, gelecek jenerasyon irtibat teknolojisinin potansiyeli heyecan yaratacak cinsten.

6G ile telefonların fizikî ve dijital dünyalar ortasında dev bir köprü kurması bekleniyor. Etrafımızdaki çabucak her aygıtı algılayabileceği söylenen 6G teknolojisinden bilhassa artırılmış gerçekliğin geleceğinde faydalanılacak. Bağlantı altyapısı yeni spektrum bantlarına genişleyecekken, kablosuz taşıyıcılar gigahertz frekanslarında çok daha büyük dataları daha yüksek suratlarla iletebilecek. O denli ki birinci gelen bilgiler ortasında amacın terahertz spektrumu olduğu yer alıyor. Örneğin bir sinemanın indirme suratının, 6G üzerinden 1 saniyeden daha az süreceği tez ediliyor.

Öte yandan 5G üzerindeki çalışmalar da devam ediyor. Hatta geçtiğimiz günlerde sanayi öncüleri 5G Advanced için bir ortaya gelmiş ve 5G Advance’in önümüzdeki 2.5 yıl içinde kullanıma başlanabileceğinin muştusunu vermişlerdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı