Ücretsiz Oyunlar

Bitcoin Çiftliklerinin Verdiği Ziyan, Koca Bir Ülkenin Verdiği Ziyanı Geçti

Yeni bir araştırmaya nazaran, Çin’de fazlasıyla güç tüketimine yol açan Bitcoin madenciliği süreci, yakında her yıl 130.50 milyon metrik ton karbon emisyonu oluşturabilir ve bu da tüm bir Çek Cumhuriyeti’nin 2016 yılındaki yıllık üretiminden daha fazla.

Nature Communications mecmuasında bildirildiği üzere Çin Bilim Akademisi Üniversitesi araştırmacıları, Çin’deki Bitcoin çiftliklerindeki blockchain çalışmalarının yıllık güç tüketiminin 2024 yılında tepe yapacağını varsayım ediyor. Bu noktada Bitcoin madenciliği yaklaşık 297 terawatt-saat güç gereksinimi duyuyor ve yıllık olarak 130.50 milyon metrik ton karbon emisyonu yaratıyor.

Bitcoin Çiftliği Nedir?

Bitcoin’in temelini oluşturan blockchain sisteminde süreçlerin gerçekleştirilmesi için bilgisayarınızla katkıda bulunabiliyor ve karşılığında Bitcoin alabiliyorsunuz. Bu süreçler, bilgisayarların çözmesi gerektiği karmaşık matematik sorunları ile gerçekleşiyor. Lakin bu matematik sorunları giderek daha fazla zorlaşıyor ve bu da madencilik ile yeni Bitcoinlerin kazanılmasını zorlaştırıyor. Kripto para ünitesini birinci kullanan şahıslar mesken bilgisayarlarını kullanarak Bitcoin kazanabiliyordu fakat artık muazzam bir işletim gücü ve bilgisayarlarla dolu depolara/ofislere muhtaçlık duyuyor. İşte bunlara Bitcoin çiftliği deniyor.

Yeni araştırmada belirtilene nazaran Çin, Dünya genelindeki Bitcoin madenciliği çalışmalarının %75’inden fazlasına konut sahipliği yapıyor. Çin’in kuzeyindeki kırsal alanlar ucuz arazi maliyeti ve özel donanım üreticilerine kolay erişim sayesinde endüstriyel boyutta Bitcoin madenciliği için ülkü pozisyonda bulunuyor.

Araştırmanın bir modülü olarak farklı siyaset değişikliklerinin Bitcoin güç tüketimini nasıl etkileyeceğini belirlemek ismine da modelleme kullanılmış. Bulunana nazaran karbon vergilendirmesi üzere var olan siyasetler Bitcoin madenciliğinden kaynaklanan emisyonları azaltmada epeyce etkisiz. Araştırmanın söylediğine nazaran ilerleyen vakitlerde özel alan düzenleme siyasetleri tesirli olabilir. Örneğin yetkililer, kömür tabanlı güç kullanan alanlarda Bitcoin sanayisine yönelik sıkı düzenlemeler kullanabilir ve bu da madencileri, hidroelektrik kullanan bölgelere yerleşmeye yönelterek bu bölgelerdeki daha ucuz kaynaklı güçten faydalanmaya itebilir.

Alışılmış ki araştırmacılar kestirimlerinin problemsiz olmayabileceğini belirtiyor ve Çin’in güç kesiminde yapılabilecek potansiyel değişiklikleri göz önüne almadıklarını söylüyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı