PlayerUnknown's Battlegrounds

Bilgi Depolama Halini Değiştirebilecek ‘Evrensel Bellek’ Teknolojisi Geliştiriliyor

Gönderdiğiniz tüm bu Instagram fotoğraflarından gelen dataların bir yerde saklanması gerekiyor ve ürettiğimiz artan dijital bilgi ölçüsü, hepsini depolamak için artan ölçüde güce gereksinimimiz olduğu manasına geliyor. Bilim insanları bu sorunu çözmek için üniversal bellek olarak bilinen, mevcut bellek teknolojisinin en güzel ögelerini birleştirirken birçok dezavantajı en aza indiren yepisyeni bir elektronik bellek hücresi tipi geliştirdiler.

Bu son çalışmada gösterilen bellek hücresi, elektronların etrafında tünel oluşturması sayesinde güç verimliliğini artırabilen bir kuantum mekaniği yaklaşımı kullanılarak geliştirildi.

İngiltere’deki Lancaster Üniversitesi’nden fizikçi Manus Hayne, “Kolayca değiştirilebilen, sağlam bir biçimde depolanan bilgilere sahip olan kozmik bellek, yaygın olarak gerçekleştirilemez yahut hatta imkansız olarak kabul edilir, lakin bu aygıt bunun tam aykırısı özelliklerini göstermekte” diyor.

RAM vs. SSD

Günümüz bilgisayarları, telefonları ve bilgi merkezleri, genel olarak iki çeşit bellek kullanıyor. Tüm açık uygulamalarınızı ve belgelerinizi bellekte tutan RAM (Rastgele Erişim Belleği) vardır – üstün süratlidir ve güç kullanımı düşüktür, fakat güç kesildiğinde depoladığı her şey kaybolur.

Bilgisayarınız çöktüğü için kaydedilmemiş çalışmayı kaybettiyseniz, RAM’in sınırlamalarının farkında olacaksınız. Dinamik RAM yahut DRAM, bilgisayarlarda en yaygın kullanılan tıp, fakat az ölçüde Statik RAM (SRAM) ekseriyetle bilgisayarın ana işlemcisine de ayrılmakta.

Sonrasında flash depolama var: Evrakları uzun periyodik tutabilir – örneğin bir belgeyi yahut fotoğrafı dizüstü bilgisayarınıza kaydettiğinizde – lakin RAM’den daha yavaştır ve daha fazla güç gerektirir. Ayrıyeten yeni bir aygıta yükseltme yapmadan evvel fark etmeseniz de okuma/yazma performansı vakitle azalır.

Üniversal Bellek

Bilim adamlarının burada yapmayı başardıkları şey ise bu iki depolama çeşidinin özelliklerini bir ortaya getirmek. Şimdilik yalnızca laboratuvarda olduğundan dolayı ferdî cihazlarımıza girmesi için muhtemelen bir müddet beklememiz gerekecek.

Hayne, “İdeal olan, dezavantajları olmadan ikisinin avantajlarını birleştirmektir ve biz de bunu gösterdik,” diyor. “Cihazımız, Cihanın yaşını aşacağı varsayım edilen asıllı bir data depolama müddetine sahip olmasına karşın DRAM’den 100 kat daha az güç kullanarak bilgileri kaydedebilir yahut silebilir.”

Araştırmacılar, üniversal belleğinin data merkezi güç kullanımını en ağır vakitlerde beşte bir oranında azaltabileceğini söylüyor. Bu teknoloji hiçbir vakit başlatılması gerekmeyen -kullanılmadığı vakitlerde anında uyku moduna geçen ve tek tuşla çalışmaya devam edebilen- yeni bir bilgisayar tipini de aktifleştiriyor.

Tescillenmiş bir patent ve oburu de yolda iken bu yeni teknolojiyi elde etmede ticari bir ilgi olduğu ortada ve birinci müşteriler de telefon ve dizüstü bilgisayar üreticilerinden çok çok büyük ölçüdeki bilgileri saklama muhtaçlığı olan teknoloji devleri olabilir.

Yeniden de potansiyel olarak yeni jenerasyon bir elektronik aygıt, kullanan herkes için yararlı olabilir ve tüm toplumsal medya paylaşımlarımız ve Netflix yayınlarının daha az güç kaynağı tüketeceği manasına gelir.

Araştırma Scientific Reports’ta yayınlandı.

Etiketler

İlgili Makaleler

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı