PlayerUnknown's Battlegrounds

ASUS RT-AX86U Router İncelemesi

ASUS, WiFi 6 dayanaklı yönlendiricilerini piyasaya sürmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde firmanın RGB desteli modeli RT-AX82U‘yu incelemiştik. Bugün ise masamızda RT-AX86U modeli mevcut. Model isminden da anlaşılabileceği üzere AX86U daha üst bir model. AX82U, 802.11ax ile 5 GHz bandından bağlanırsanız teoride 4804 Mbps’e kadar, şayet 2.4 GHz ile bağlanırsanız da 574 Mbps’e kadar sürat sunabilirken AX86’u da bu paha 5 GHz’te birebir kalırken 2.4 GHz bandında 861 Mbps’e kadar çıkabiliyor.

Kolay Heyetim

RT-AX86U, direkt şifresi bir kablosuz ağ ile bizi karşıladı. 192.168.50.1 IP adresinden arayüzüne eriştiğimiz modem, bizi suram ekranı ile karşıladı.

 • Burada ağınıza bir isim ve parola vermeniz isteniyor.
 • Bir sonraki adımda ise WiFi 6 kullanıp kullanmama seçeneği karşınıza çıkıyor. Malum, bütün aygıtlar WiFi 6 desteklemediğinden aygıtı daha evvelki standartlarla da kullanmak mümkün. WiFi 6 ile de kullanacaksanız adaptörünüz için sunulan en son sürüm sürücüyü kullandığınızdan emin olmanız gerekiyor.
 • RT-AX86U, Varsayılan modem kullanıcı şifresini de değiştirmeniz istiyor ki yerinde bir davranış. Böylelikle kablosuz ağınız hacklense dahi saldırganların modem arayüzüne erişmesini engelleyebilirsiniz.
 • Aygıt son adımda bize yeni Firmware sürümü 3004_384_9318-gdbf18b0 hazır diyor. Bu güncellemeyi yaptıktan sonra AX86U kullanılmaya hazır.

ASUS Router Uygulaması ile Kolay İdare

Rastgele bir ayar yapacağınız vakit Router arayüzüne bağlanmak sıkıntı olabilir çünkü her seferinde IP adresi ve şifre girmeniz gerekiyor. Öte yandan Google Playstore üzerinden indirebileceğiniz ASUS Router uygulaması sayesinde aygıtın birçok ayarını her kezinde şifre girmek zorunda kalmadan kolaylıkla ayarlayabilirsiniz.

Uygulamayı telefonunuza kurduktan sonra kablosuz ağ olarak RT-AX86U’ya bağlıysanız mevcut ağı yönet diyerek ilerleyebilirsiniz. Sonrasında yönlendiriciyi kurarken kullandığınız kullanıcı ismi ve şifreyi bir sefere mahsus olmak üzere girin. Bundan sonra yönlendiricinizi uygulama ile denetim edebilirsiniz.

Uygulama, birinci açılışta Uzak İlişkiyi aktifleştirmek isteyip istemediğinizi soruyor. Bu özellik sayesinde aygıtı uzaktan yönetebiliyorsunuz. Bu özellik ile birlikte devreye alınanlar ise şu biçimde:

 • DDNS (Dinamik DNS)
 • WAN üzerinden erişim
 • Data transferi için HTTPS protokolü

Uzak İlişkiyi Etkinleştir seçeneğini kabul edip mukaveleyi de onayladıktan sonra yazılım arayüzüne ulaşabiliyorsunuz. Burada en altta dört adet seçenek mevcut: Ana Sayfa, Aygıtlar, İpucu, Aile ve Ayarlar. Bu incelemede ayarları yönlendirici arayüzü yerine uygulama içinden yapmaya çalışacağız. Pekala bu arayüzde ne kadar ayara erişimimiz var? Adım adım ilerleyelim.

RT-AX86U Cihazımızı Tanıyalım

Ana sayfada en üstte bağlı olduğunuz yönlendiriciye tıklayarak eser hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Burada aygıt ismi, pozisyon, WAN tipi, Firmware sürümü, bağlı kablosuz aygıtlar, MAC adresi ve IP adresi üzere bilgileri görmek mümkün.

Yeniden QoS seçeneğini de burada bulabilirsiniz. QoS’i devreye soktuktan sonra aşağıda Oyun, Medya Akışı, Konuttan Çalışma, Konuttan Öğrenme, Web’de Gezinme, Belge Transferi ve Başkaları seçenekleri yer alıyor. Sağdaki üç çizgiye basılı tutarak öncelikleri değiştirebilirsiniz.

Ana sayfada altta ise üç buton yer alıyor. En soldaki buton gerçek vakitli ağ trafiğini izlemenize imkan tanıyor. Burada hem gelen hem de giden ağ trafiğini izleme talihi elde ediyorsunuz. Ağ trafik göstergesinin üstüne tıkladığınızda ise internet, kablolu ağ, 2.4 GHz kablosuz ve 5 GHz kablosuz ağ olmak üzere ayrıntılı bir bilgi akışı görebiliyorsunuz.

AiMesh ile Ağ Konseyimi

Ana sayfadaki bir öbür seçenek de AiMesh Wi-Fi Sistemi. Buradan “Düğüm ekle” diyerek etraftaki öteki ASUS yönlendiricileri tarayıp sisteme dahil edebilirsiniz. Sisteme dahil olan aygıt, tek bir ağın modülü haline geliyor. Böylelikle konutta yahut işyerinde dolaşırken kesinti yaşamadan kablosuz ağ keyfi yaşayabiliyorsunuz.

Olağan ki isterseniz AX86U da bir AiMesh ağının modülü olabilir. Bunun için yönlendirici arayüzündeki İdare kısmını kullanabilirsiniz. Buradaki beş seçenekten biri de AiMesh. Bütün seçenekler ise şu halde:

 • Kablosuz yönlendirici modu / AiMesh Yönlendirici modu (Varsayılan)
 • Erişim Noktası modu / Erişim Noktası modunda AiMesh Yönlendirici
 • Yineleyici modu
 • Media Bridge
 • AiMesh Düğümü

Oyun Emelli Router

Görüntü oyun sanayisinin Hollywood’u da geride bırakıp en büyük cümbüş bölümü halini alması birçok eserin de buna nazaran evrilmesine sebep oldu. Yönlendiriciler de bu eserler ortasında yer alıyor. ASUS, uzun vakittir yönlendiricilerine oyuncular için özellikler ekliyor lakin son vakitlerde bunun uygulamalarla da desteklendiğini görmekteyiz. ASUS Router uygulaması içinde de bu özellik mevcut. Ana sayfada en sağda yer alan Oyun Hızlandırma butonuna tıkladıktan sonra kırmızı bir arayüz ile karşılaşıyoruz. Bu özelliği devreye aldığınızda Uyarlamalı QoS devre dışı kalıyor ve bütün öncelik oyunlara ayrılıyor.

ASUS, RT-AX86U aygıtını “PS5 Uyumlu” olarak tanıtıyor ki burada yanlış bir durum kelam konusu değil. Yeni konsol WiFi 6 dayanağıyla geliyor ve AX86U da WiFi 6 takviyeli bir aygıt. Şayet konutunuzda süratli bir internetiniz varsa ve konsoldan da en yüksek suratı elde etmek istiyorsanız WiFi 6 dayanaklı bir mesken ağı kurmanız mantıklı olacaktır.

Bağlı Aygıtların İdaresi

Uygulamadaki ikinci alt sekme Aygıtlar ismini taşıyor. Burada ağa bağlı bütün aygıtları görmek mümkün. Bu ekranda biraz bekleyince Bağlı aygıtların bilgi transfer oranlarını da görmek mümkün. Tekrar kelam konusu aygıtların ağa 2.5 GHz mi yoksa 5 GHz ile mi bağlandığını da görebilirsiniz. Aygıtın üstüne tıkladığınızda ise MAC adresi, IP adresi ve temas kalitesi üzere öbür ayrıntıları da görebiliyorsunuz. Burada tahminen de en güzelimize giden özellik ise Bant Genişliği Sınırlayıcı. Modem arayüzüne girmek zorunda kalmadan, uygulama içinden bağlı aygıtın bant genişliğini kısıtlayabiliyorsunuz.

Bu özelliği devreye aldığınızda hem indirme hem de yükleme suratını Mbps cinsinden kısıtlayabilirsiniz. Öte yandan sistem sizi uyarıyor: bu özelliği devreye alırsanız oyun modunu kullanamıyorsunuz. Sebebi ise kolay: hepsi temelde QoS özelliğini kullanıyor. Ya aygıt bazlı öncelik ya da bütün oyun paketlerine öncelik atama. Seçim sizin.

HTTPS Modu

Uygulamadaki bir öteki sekme de İpucu. Burayı açar açmaz HTTPS seçeneğini devreye sokma bildirimi karşınıza çıkıyor. HTPPS, modem ile ağ trafiğinizi şifreleyen bir teknoloji. Bu bağlamda devreye almakta yarar var ki biz de çabucak etkinleştiriyoruz. Buna ek olarak bu sekmeden aile üyeleri ekleyerek çocukların internet erişimini de kısıtlayabiliyorsunuz. Son olarak AiProtection raporlarını da burada görmek mümkün.

Aile üyeleri için yazılımda bir de Aile sekmesi yer alıyor. Burada da aile fertlerini ekleyip aygıtlarında kısıtlamalara gidebiliyorsunuz.

Oyun Portu ve OpenNAT

ASUS, AX82U modelinde olduğu üzere AX86U modelinde de oyun portuna yer veriyor. Bu, LAN1 portu olarak geçiyor. Bu porta oyun oynadığınız masaüstü bilgisayarınızı ya da PlayStation yahut Xbox konsolunuzu bağlayabilirsiniz. Öte yandan masaüstü bilgisayarınızda 2.5G Ethernet portu varsa aygıtın 2.5 Gbps portunu kullanmanız daha mantıklı olabilir. Şayet 2.5 Gbps takviyeli Ethernet portunuz yoksa da sorun değil. ASUS’un PCE-C2500 model ağ kartı ile masaüstü bilgisayarınıza 2.5 Gbit Ethernet takviyesi kazandırabilirsiniz.

AX82U modelinde yer alan OpenNAT özelliğinin AX86U’da da yer aldığını görüyoruz. OpenNAT ile oyunlar için basitçe port açabiliyorsunuz. Öte yandan bu özelliği taşınabilir uygulama altından devreye alamıyorsunuz. Bunun için arayüze girmeniz gerekiyor ki esasen süreci oradan yapmak daha kolay.

Bunun için arayüzde direkt OpenNAT kısmı mevcut. Burada Port Yönlendirmeyi Etkinleştir dedikten sonra hazır oyun profillerini seçebilir ya da kendi oyununuza ilişkin portları ekleyebilirsiniz.

Dinamik Frekans Seçimi

ASUS RT-AX86U, AX82U üzere 5 GHz bandını Dinamik Frekans Seçimi (DFS) özelliğiyle kullanmanıza imkan sağlıyor. 2.4 GHz bandının çok kalabalık olduğu yerlerde 5 GHz bandı avantajlı oluyor. DFS sayesinde ise 5 GHz bandındaki boş 15 kanalı açarak oyunlara daha da fazla bant genişliği ayırabilmek mümkün oluyor.

Dinamik Frekans Seçimi (DFS), kablosuz ağ için belirlenmiş bir kanal tahsis şeması. Askeri radar, uydu bağlantısı ve hava durumu radarı üzere eski kablosuz standartlara sahip sistemler ile elektromanyetik paraziti önlemek için tasarlanmış.

Bu ayar varsayılan olarak açık geliyor. Ancak değiştirmek isterseniz arayüzdeki Kablosuz kısmında en alttan açıp kapatabilirsiniz.

Güvenlik: WPA3 ve AiProtection Pro

RT-AX86U en son kablosuz ağ güvenlik standardı WPA3’ü destekliyor. Bu özelliği devreye soktuktan sonra S20 FE 5G cihazımızla ağa tekrar problemsiz bağlanabilsek de birebir durum masaüstü bilgisayarımız için geçerli olamıyor. 802.11n adaptörümüz ile WPA3 ağa bağlanamıyoruz. Bu üzere durumlarda modem arayüzündeki hem WPA2 hem de WPA3’ü tıpkı anda devreye sokan ayarı deneyebilirsiniz.

USB Portu

Aygıtın gerisinde AX82U bilakis iki adet USB 3.2 Gen 1 portu yer alıyor -eski ismiyle USB 3.0. Bu portlara USB depolama aygıtı yahut LTE/5G modem takmak mümkün. Dilerseniz Android telefonunuzdaki interneti USB portundan paylaşıma açıp modem üzerinden dağıtabiliyorsunuz.

Sonuç Değerlendirmesi

Daha evvel de meskende ASUS AC750 VDSL2 modem kullandığımızı belirtmiştim. ASUS aygıtları kullanmamın ve tavsiye etmemin ana sebeplerinden biri de aygıtların sistemli Firmware güncellemesi almaları. WiFi güvenliği değerli. Daima yeni açıklar ve prosedürler bulunuyor ve GPU’lar da gün geçtikçe hızlanıyor. Bu bağlamda inançlı bir ağ için yazılım güncellemesi büyük ehemmiyet arz ediyor.

ASUS’un da güncelleme karnesi uygun. İncelediğimiz eser için yalnızca üç hafta evvel Firmware güncellemesi yayınlanmış. Eser aslında başta da belirttiğimiz üzere daha kurar kurmaz “Firmware güncellemesi yapmak ister misiniz?” diye soruyor. Bu bağlamda güvenlik, kolaylık ve gelişmiş oyun önceliği atama üzere seçenekler arıyorsanız RT-AX86U modeline göz atmanızda yarar var.

Etiketler

İlgili Makaleler

13 Yorum

 1. Muş merkezden ben Timur Tunç. Selamın aleyküm paylaşımın harbiden mükemmel, sosyal medyada paylaştım 01-12-2020 11:04:52

 2. Zonguldak merkezden ben Nisan Duru Akça. Selamın aleyküm bu web sitesi cidden dikkatimi çekti, twitter da paylaştım 22-01-2021 15:48:58

 3. Uşak merkezden ben Timur Tunç. Selam paylaşımınız inanılmaz ilgi uyandırıcı, teraziye tıkladım 07-02-2021 09:38:01

 4. Iğdır merkezden ben Hakan Kara. Merhabalar paylaşımınız vallaha billaha dikkatimi çekti, paylaşımların devamını bekliyorum 20-02-2021 17:42:02

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı