Android

Apple’dan Dünya Diyabet Günü’ne Özel Sağlıklı Ömür Tavsiyeleri

Diyabet, halk ortasındaki bilinen ismiyle “Şeker Hastalığı”, çağımızın en büyük sıhhat problemleri ortasında yer alıyor. Apple, Dünya Diyabet Günü kapsamında her yaş kümesini tehdit eden diyabet riskini en aza indirmek ismine Apple Watch ve Apple Sıhhat uygulamaları ile sağlıklı ömrün ipuçlarını kullanıcılarla paylaştı.

Gelişen teknolojiyle bir arada artık akıllı saatlerde günlük hayatımızın bir modülü haline gelmeye başladı. Bu akıllı saatlerden biri ise Apple Watch olarak karşımıza çıkıyor. Günlük hayatımızdaki rutinleri takip etmemize imkan sağlayan Apple’ın akıllı saati, birebir vakitte sağlıklı bir hayat şeklini ve davranış biçimlerini belirlememize de yardımcı oluyor.

Bu bahiste bilhassa bünyesinde bulundurduğu Fitness uygulaması ile alışkanlıklarımızı ve sıhhat bilgilerimizi takip eden akıllı saatin, tabiri caizse ferdî bir koç üzere çalıştığını da söyleyebiliriz.

Sağlıklı ömür konusuna daima olarak düzenlemiş olduğu etkinliklerde de bilhassa vurgu yapan Apple, bugün ise 14 Kasım Dünya Diyabet Günü kapsamında kullanıcılarına kimi tavsiyelerde bulundu. Dilerseniz, lafı daha fazla uzatmadan sizleri Apple’ın Dünya Diyabet Günü kapsamında vermiş olduğu tavsiyelerle baş başa bırakalım.

Sağlıklı Bir Ömür İçin Hareketli Olun

Günde 30 dakika tempolu aktivite yapmak kardiyovasküler hastalıklar, inme, diyabet ve istenmeyen kilo riskini en aza indiriyor. Birebir vakitte uykuyu ve ruh halini düzgünleştiriyor, gerilimi azaltıyor. Uzun mühlet oturmak ise 2. tip diyabet riskini artırabiliyor. Daha etkin olmak, glikoz düzeylerinin ve öteki risk faktörlerinin denetim edilmesine yardımcı olabiliyor.

Apple Watch’un hareket halkaları hem farkındalığınızı artırıp hem de daha sağlıklı bir gün geçirmeniz konusunda sizin en yeterli takipçiniz oluyor. Aktivite halkalarını tamamlayarak daha sağlıklı bir gün geçirmek o kadar kolay ve eğlenceli bir hale geliyor ki, bunu en sevdiğiniz alışkanlıklarınız içine kolaylıkla alıyorsunuz.

Böylelikle kullanıcıları hareket etmesi konusunda daima olarak tetikleyen akıllı saat, birebir vakitte aktivite anında yakmış olduğunuz faal kalori ölçüsünü da anlık olarak takip edebiliyor.

Gün İçerisinde 12 Farklı Saatte En Az 1 Dakikalığına Ayağa Kalkın

Uzun mühlet oturmak sıhhat problemlerine neden olabiliyor. Bu nedenle Apple Watch, Duruş gayenize ulaşmak için kaydettiğiniz ilerlemeyi takip ediyor ve gün boyunca sizi ayağa kalkmaya teşvik ediyor. Daha az oturmak kan basıncının düşmesine, enerjinin yükselmesine ve kardiyovasküler hastalık riskinin azalmasına yardımcı olabiliyor.

Sağlıklı Bir Ömrün En Değerli Kesimi: Uyku

Uyku, sağlıklı bir ömür için çok kritik bir husus. iOS 14 ile daha da gelişen Sıhhat uygulaması, uykunuzu tertibe sokmanız için gerekli olan tüm araçları sunuyor. Siz de böylelikle iPhone’unuzda uyku programınızı yönetebiliyor, yatmadan evvel yapacaklarınıza ait alışkanlıklar belirleyebiliyor ve uyku amaçlarınıza ulaşma konusunda ne kadar istikrarlı olduğunuzu izleyebiliyorsunuz.

Yeni Uyku uygulaması yalnızca uykunuzu takip etmekle kalmıyor, uyku hedeflerinize ulaşabilmeniz için iPhone’unuzla birlikte çalışarak bir program ve yatma zamanı rutini oluşturmanıza da yardımcı oluyor.

Apple Watch’taki Uyku uygulaması ile uyku amaçlarınıza ulaşmanıza yardımcı olan yatma vakti planları yaratabilirsiniz. Saatinizi uyurken takarsanız Apple Watch uykunuzu takip edebilir. Uyandığınızda, ne kadar uyuduğunuzu öğrenmek ve son 14 güne ilişkin uyku eğiliminizi görmek için Uyku uygulamasını açın.

Yatmadan evvel Apple Watch’unuzun şarjı yüzde 30’un altındaysa şarj etmeniz istenir. Sabah ne kadar şarj kaldığını görmek için karşılama iletisine bakmanız kâfi.

Sıhhat Uygulaması İle Datalarınızı Takip Edin

Sıhhatinizle ilgili ne kadar çok bilirseniz o kadar âlâ hissedersiniz. Sağlık uygulaması iPhone’unuzdan, Apple Watch’unuzdan ve kullandığınız öbür üçüncü taraf uygulamalarından gelen sıhhat bilgilerini toplayarak ilerleme durumunuzu tek bir yerde basitçe görebilmenizi sağlıyor. Siz de bu sayede sağlığınızdaki uzun devirli değişiklikleri izleyebiliyor yahut geniş bir yelpazede sunulan birçok sıhhat ölçümü için günlük detayları inceleyebiliyorsunuz.

Sıhhat uygulaması iPhone’unuzdan, Apple Watch’unuzdan ve kullandığınız öbür üçüncü taraf uygulamalarından gelen sıhhat bilgilerini toplayarak ilerleme durumunuzu tek bir yerde kolay kolay görebilmenizi sağlıyor. Siz de bu sayede sağlığınızdaki uzun devirli değişiklikleri izleyebiliyor yahut geniş bir yelpazede sunulan birçok sıhhat ölçümü için günlük detayları inceleyebiliyorsunuz.

Tüm bunların haricinde App Store üzerinden rahatlıkla indirebileceğiniz Türkçe lisan dayanağına sahip olan mySugr’ın yanı sıra, Diabetes Tracker by MyNetDiary, Diabetes: M, Sugar Sense Diabetes ve One Drop Diabetes Management uygulamalarından da kan şekerinizi takip edebilir, insülin ölçüsü ve aktivite seviyesi üzere bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Afyon merkezden ben Ahmet Bayrak. Selam bu web sitesi harbiden hayran bıraktı, facebookta paylaştım 25-11-2020 16:37:35

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı