Steam

Apple, ARM Tabanlı Konsol Üzerinde Çalışıyor Olabilir

Apple, WWDC 2020 aktifliği sırasında Intel’den vazgeçerek gelecekteki eserleri için kendi ARM tabanlı A serisi yongalarına geçeceğini açıklamıştı. Fakat görünen o ki şirketin üzerinde çalıştığı ve açıklanmamış öbür projeleri de var. Şirket, bir ekip söylentilere bakılırsa kendi ARM tabanlı konsolunda üzerinde çalışıyor.

MauriQHD’den gelen bir tweet, şirketin ARM tabanlı bir konsol üzerinde çalıştığını söylüyor ve bu tweet’in zamanlaması hakikat zira Apple kendi donanımına geçme planlarını açıkladıktan kısa bir mühlet sonra yayınlandı. Öte yandan özel ARM işlemcilere geçiş yapacak birinci eser kümesi 13 inç MacBook Pro, akabinde MacBook Air ve öbür Mac’ler olacak.

Yeni işlemcilerin birinci olarak mevcut kümesinde kullanılması pek doğal. Lakin şirket daha sonrası için ARM tabanlı bir oyun konsolu planlıyor ve şimdiden üzerinde çalışmaya başlamış olabilir. A12X Bionic takviyeli Apple TV 6’nın özel bir soğutma tahlili sayesinde epeyce güçlü ve kompakt bir yapıda olacağı söyleniyor. Şirketin ayrıyeten Apple TV için özel bir oyun denetleyicisi üzerinde çalıştığından bahsediliyor ve böylelikle mevcut kullanıcılar Apple Arcade hizmetini daha rahat halde kullanabilecek. Tıpkı vakitte bunun bir oyun konsolu için kilometre taşı olduğu da savlar ortasında.

Apple zati Apple TV için mevcut donanımını kullandığından, ARM tabanlı konsolu tasarlarken çok fazla ölçüde zorluk çekmeyecektir. Fakat 2020 Apple TV ve Apple Arcade’in nasıl bir reaksiyon alacağı ve ne derece tanınan olacağı da bu süreçte tesirli olabilir. Bu bağlamda teknoloji devi konsol geliştirme planını büsbütün bırakabilir yahut yoluna devam edebilir.

Oyun Odaklı Mac

Öte yandan Apple’ın ‘oyun odaklı’ bir Mac üzerinde çalıştığı da söyleniyor. Böylesine büyük bir şirketin farklı kesimlere giriş yapması heyecan verici olsa da insanların aklında onlarca soru işareti oluşabilir. Pekala siz Apple’ın Microsoft ve Sony’nin konsollarına karşı rakip bir konsol geliştirmesini ister miydiniz?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı