Online Oyunlar

AOC CU34G2 İnceleme

  • Adaptive Sync takviyesi
  • Ergonomik özellikler
  • Güçlü renkler ve kontrast
  • Overdrive performansı
  • Ülkü fiyat
  • Yüksek piksel yoğunluğu
  • Biraz daha parlak olabilirdi
  • Hoparlörler yok

Oyun için geniş manzara sağlayan bir monitör arıyor ve bu tip ultra geniş bir monitörde uç çözünürlük arıyorsanız bu kategoride bakacağınız modeller aslında belirli. Şayet yüksek fiyat kabulüm diyorsanız MSI modellerine bakabilirsiniz, şayet kimi noktalardan feragat edeceğim lakin biraz daha uygun fiyatlı bir model olsun diyorsanız o halde Viewsonic VA3456-MHDJ modeli uygun seçenek olabilirken, hem fiyat hem özellik ve buna bağlı olarak da performans elde etmek istiyorsanız ise incelediğimiz AOC CU34G2 monitör tam aradığınız seçenek olacaktır.

AOC CU34G2, “Ultra Wide” olarak da isimlendirilen 21:9 geniş imaj açısına sahip bir monitör modeli olurken, 3440×1440 piksel WQHD çözünürlük üretiyor. 34 inç üzere epey geniş ekranı kavisli yapıda tasarlanmış ve bu sayede karşısındakini sarmalayan bir imaj sağlanmış. Elbette bu tip geniş bir ekranda oyun oynamak pek keyifli oluyor, bilhassa yeterli bir sisteminiz de varsa, grafikleri yüksek kalitede açtığınızda nitekim ortaya muazzam keyifli oyun seansları çıkabiliyor. Fakat öte yandan bu tip geniş monitörlerde iş yapması da epeyce keyifli. Bilhassa görüntü montaj üzere yayvan alana gereksinim duyan işlerle uğraşıyorsanız işe yarayacaktır. Pek alışılmış ki son devrin tanınan trendi olan kripto para tahlilinde grafik takibi yapmak için de o denli. Her neyse, bunları çeşitlendirebiliriz; artık bakalım AOC CU34G2 bizlere neler sunuyor?

AOC CU34G2 Tasarımı Nasıl?

Kutusundan devasa bir gövde ile çıkan AOC CU34G2, elbette geniş boyutları sonucunda 8 kilogram tartısıyla biraz ağır modellerden biri. Kutusundan çıkan standına birkaç dakika içinde monte ediyor, masanıza koyduğunuzda ise pek sağlam durduğunu görüyorsunuz. Bu ortada kutusunda hem HDMI hem DisplayPort çıkıyor olması da kıymetli avantajlardan biri. Çünkü pek çok monitörde yalnızca tek tip kablo çıktığını görüyoruz.

Monitörün kurulumunu yaptığınızda, masanızı uzunluktan boya doldurduğunu göreceksiniz. Bu biçimiyle çok tatmin edici bir imaj sağlayan monitör, öte yandan tasarım ayrıntılarıyla da beğenilen görünüyor. Monitörde hem ekranın altında hem de geride kırmızı şeritlerle tasarım renklendirilmiş. Lakin daha değerlisi ergonomik özellikleri içeriyor olması. Bu kategoride pek çok monitörün sabit olduğunu görürken, AOC CU34G2’de durum tam aykırısı. Aslında marka AOC olunca artık buna pek şaşırmıyoruz, çünkü AOC çabucak her modelinde bu ergonomik özellikleri sunuyor. AOC CU34G2’de de ekranı 30’ar derece döndürebiliyor, öne geriye gerçek eğebiliyor ve 130 mm’ye kadar yükseklik ayarı yapabiliyorsunuz. Bu sayede pek esnek bir kullanıma sahipsiniz.

AOC CU34G2 irtibatları ortasında 4 adet USB 3.0 bulundurması monitörün kıymetli bir öteki avantajı olurken, 2 adet HDMI 2.0 ve 1 adet DisplayPort 1.2 bağlantıları da burada yer alıyor. USB portlarının bulunduğu yer kolay erişim için ülkü değil, ama 4 adet port sunulmuş olması daha değerli. Öte yandan HDMI 2.0 üzerinden bağlayacağınız aygıtlarda da 3440×1440 piksel çözünürlükte 100Hz’de imaj sağlayabiliyorsunuz diyelim ve biraz monitörün teknik ayrıntılarından bahsedelim.

AOC CU34G2 Özellikleri Neler?

Evet, AOC CU34G2, 3440×1440 piksel çözünürlüğünde yayvan bir manzara üretiyor. Yüksek piksel yoğunluğu içeren ekranda 100Hz’e kadar ekran tazeleme suratı sağlanabiliyor. Şayet diyorsanız ki bu bedel 144Hz olsun, AOC’nin bu özelliği içeren CU34G2X modeli de var, onu değerlendirebilirsiniz.

Tıpkı o model de elimizdeki AOC CU34G2 gibi VA panel kullanıyor ve 1 ms reaksiyon mühletine sahip. 21:9 ekran en – uzunluk oranı sunan monitörün kavisli olduğunu da söylemiştik. Kavis konusunun aslında biraz öznel olduğu kesinlikle. Çok kavisli olması bizce pek yararlı değil. Bilhassa ekran dar ise, buna bir oldukça dikkat etmenizde yarar var. 21:9 en – uzunluk oranına sahip monitörler ise daha yüksek kavis oranlarını kaldırabiliyor. Ama buna rağmen bizce en uygunu tekrar de 1500R yarıçap seviyesi. Bu kavis düzeyiyle oyunların yanı sıra az evvel bahsettiğimiz geniş ekran kullanımı gerektiren görüntü montaj işleri ya da çoklu pencere kullanımları için bu ekran ülkü oluyor. Yani ofis işleriniz tercih edebilirsiniz.

Öte yandan 3000:1 kontrast oranına ve 300 nit parlaklığa sahip olan AOC CU34G2, biraz daha parlak bir panele sahip olabilirdi. Elbette uzmanlar monitörü ona nazaran ölçüp tartıp hazırlamışlardır fakat 400 nit parlaklığında olsa daha düzgün olabilirmiş kanısındayız.

AOC CU34G2 Performansı Nasıl?

Renk üretimi ve canlılığı konusunda ise çok başarılı bulduğumuz monitörde, sRGB renk gamutunun yüzde 124’ü ve Adobe RGB renk uzayının yüzde 92’si kapsanıyor. Böylelikle ekrandaki imajlar oyunlarda olduğu kadar başka multimedya öğelerinde de tatmin edici oluyor. Bilhassa 21:9 imaj oranına sahip olmasıyla bundan sonra sinemaları televizyon yerine bu monitörde izlemeyi tercih edeceğinizi rahatlıkla söyleyebiliriz. Biz monitörü kullandığımız müddet içinde en az oyun performansı kadar keyif aldık.

AOC CU34G2, FreeSync dayanaklı bir oyuncu monitörü. Adaptive Sync desteğinin de sahibi. Yani sadece AMD ekran kartı sahipleri değil, NVIDIA ekran kartı kullanan PC sahipleri de bu monitörü değerlendirebilirler. Böylelikle ekran kartı ile ekran ortasındaki senkronizasyon bütünlüğünü 100 Hz’e kadar sağlayabilirsiniz. Elbette 144Hz olması çok daha düzgün olabilir, lakin dediğimiz üzere AOC burada 2 farklı modeller formunda ilerlemiş ve incelediğimiz CU34G2 modelini, AOC CU34G2X’e kıyasla daha uygun fiyatlı bir seçenek olarak 100Hz formunda çıkartmış.

PC oyuncuları için, PC kullanıcıları için performans açısından pek faydalı bir seçenek olan AOC CU34G2, 6 hazır oyun modu içeriyor. FPS, yarış, RTX ve 2 adet ön tarifli oyuncu modu ile bir arada hazır renk ayarlarını elde edebiliyor ya da kendiniz hazırlayabiliyorsunuz.

Özetle

AOC CU34G2, bilhassa 21:9 üzere Ultra Wide bir monitör arayan ve bu tip bir monitörde yüksek çözünürlük görmeyi tercih edenler tarafından tercih edilecektir. 100Hz tazeleme suratına sahip olması elbette tek model olsa bir dezavantaj olacaktı, lakin AOC’nin ayrıyeten 144Hz takviyeli bir modeli var ve o da fiyat açısından uçurum yaratmıyor. Şu an 100Hz’lik bu AOC CU34G2 modelini 5200 TL fiyatla bulabiliyor, 144Hz Hz’lik AOC CU34G2X modelini ise 5400 TL fiyatla satın alabiliyorsunuz. Bu manada çok istikrarlı seçenekler olduğunu söyleyebiliriz. Hoş imaj üretmesi ve ergonomik seçenekleri de değerli avantajları oluyor.

AOC CU34G2 Teknik Özellikleri
Eser Modeli AOC CU34G2
Eser Tipi Monitör
CHIP Online Notu 85
Üretici AOC
Ekran 34 inç
Çözünürlük 3440×1440
Tarama Suratı 100 Hz
Görüntüleme Oranı 21:9
Panel VA
Reaksiyon Müddeti 1 ms
Parlaklık 300 kandela
Kontrast (Tipik) 3000:1
Görüş Açısı 178/178 derece
VGA Yok
DisplayPort 1.2 1 adet
Kulaklık Var
Hoparlör Yok
Boyutlar 808 x 367 x 48 mm
Yük 8 kg.
Teknik Ayrıntılar
HDMI 2.0 2 adet

Satın Al

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı