Online Oyunlar

Anthem İçin Üzücü (Ama Pek de Sürpriz Olmayan) İptal Kararı

Tam manasıyla bir sürpriz olduğu söylenemeyecek bir karar ile BioWare, en sonunda Anthem‘i iptal ediyor. Firma, oyunu yenileme planlarından vazgeçerek buradaki işçisi sıradaki Dragon Age ve Mass Effect oyunlarına yönlendirecek.

Teknik olarak oyunu hala var olduğu biçimde oynamanız mümkün lakin BioWare, Anthem’in canlı hizmetini ne vakte kadar sürdürmeyi planladığını belirtmedi. Oyun, Eylül 2019 tarihli Anthem Cataclysm güncellemesinden bu yana büyük bir içerik eklemesi almadı ve yeni bir içerik de beklenmiyor. Ayrıyeten Şubat 2020 tarihinde duyurulan, küçük fakat özel bir grubun üzerinde çalışmakta olduğu yenilemenin de hiçbir kısmının oyunculara ulaşmayacağı iddia edilebilir.

BioWare Anthem’in yenilenmesinden neden vazgeçtiklerini açık olarak belirtmedi fakat stüdyo yöneticisi Christian Dailey, stüdyonun geçtiğimiz yılın başında planladıklarını başaramamasının ardındaki sebep olarak salgının 2020 boyunca üretkenlik üzerindeki tesirlerini gösterdi. Fakat firmanın önceliğini çok daha fazla beklenen sıradaki Dragon Age ve Mass Effect oyunlarına odaklayacağı ve muhtemelen işçisini de bu beklentiye nazaran yeni vazifelere atayacağı açık bir formda beklenen bir karardı.

Dailey, Anthem’in kendisini BioWare’e getiren proje olduğunu da paylaşarak bu karardan duyduğu üzüntüyü açık bir halde belirtti.

Bu iptalin tam manasıyla bir sürpriz olduğunu söylemek mümkün değil. Hatta birtakım bireylerin, BioWare’in bu kararı almasının neden bu kadar uzun sürdüğünü sorgulayacağı bile söylenebilir. Anthem Şubat 2019 tarihinde denetimler ve oyunun verdiği hissin övüldüğü lakin kıssanın, içerik eksikliğinin ve yaygın bug’ların şiddetle eleştirildiği karışık yorumlar almıştı. Her ne kadar BioWare oyun üzerinde çalışmaya devam etme kelamı vermiş olsa da, açık bir halde rakip olarak görüldüğü Destiny’nin gerisinde kalmaya devam etti. BioWare 2019 Cataclysm içerik güncellemesi ile bir arada yeni bir içerik yol haritası kelamı vermiş olsa da oyun insanların gözünde bedel kaybetmeye devam etti. 

Oyunun planlanan yenilenmesi oyunu neredeyse tam manasıyla baştan aşağı değiştirecekti. Dailey, 2020 boyunca birkaç blog ve Twitter bilgilendirmesi ile grubun üzerinde çalıştığı iyileştirmelerden bahsederken salgın sebebiyle bu çalışmaların beklenenden çok daha uzun sürdüğünü de açık bir halde vurgulamaktaydı.

Aralık ayında Dragon Age’in kıdemli önderi Mark Darrah‘ın bir blog yazısı ile Dragon Age 4’ten ayrıldığını ve yerine Dailey’nin geçeceğini duyurması ile bir arada de Anthem’in sonu daha açık bir biçimde görülür hale geldi.

Sonuç olarak Anthem’in potansiyeli ve verdiği umutlar düşünülürse bu kararın üzücü olduğu söylenebilir lakin salgının yarattığı ortam ile zorlaşan çalışma kurallarında, BioWare’in asla toparlanamayabilecek bir oyun üzerinde çalışmaktansa yeni oyunlarına odaklanması epeyce anlaşılır bir karar.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı