Haberler

AMD Zen 4 EPYC, 128 Çekirdek ve 256 İş Parçacığı İle Gelebilir

Yeni jenerasyon AMD Zen 4 EPYC işlemciler, tek bir CPU soketinde 128’e kadar çekirdeğe ve 256 iş parçacığına sahip olabilir. Bu sayılar, mevcut Zen 3 EPYC işlemcilerin şu anda sahip olduklarının iki katı olmasıyla dikkat çekiyor.

Genoa kod isimli AMD Zen 4, şirketin bir sonraki büyük mimari revizyonu olacak ve mevcut Zen 3 mimarisinden çok büyük bir adım olacak. Zen 4 EPYC işlemcilerin mevcut Zen 3 işlemcilerden daha fazla çekirdeğe sahip olacağı bilinmekle birlikte, evvelki kuşağa nazaran çekirdek sayısının iki katına çıkarılacağı söyleniyor.

Yeni Zen 4 işlemciler ayrıyeten genişletilmiş sayıda talimat setine sahip olacak. Bu genişlemenin AVX-512, BFloat16 ve yüksek performanslı bilgi süreç iş yükleri için kritik olan başkalarını ve ek olarak Intel Xeon’un kullandığı lakin AMD EPYC yongalarında eksik olan sunucu süreçlerini içerdiği söyleniyor.

Talimat setlerinin performans açısından büyük bir fark yaratabileceği söyleniyor. Her CPU döngüsünde bir CPU talimatı gerçekleştirildiğinden, tek bir saat döngüsünde ne kadar karmaşık süreç gerçekleştirilebilirse o kadar güzel olabileceğini belirtelim. Aksi takdirde, bu süreci gerçekleştirmek için daha fazla CPU döngüsü gerektiren daha kolay talimatlar oluşturulması gerekiyor.

Bu yeni genişletilmiş komut setleri ve Zen 3’e nazaran iki katına çıkan CPU çekirdekleri ve iş parçacıkları ile yeni Zen 4 Epyc işlemciler tam bir canavar olarak karşımıza çıkabilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı