Haberler

AMD Ryzen 5000 Üretimi Hızlandırıldı

AMD Ryzen 5000 işlemcilerin bu yılın ikinci çeyreğinde daha fazla kullanılabilirliğe sahip olacağı argüman ediliyor. MyDrivers’a nazaran AMD, Zen 3 masaüstü işlemcilere olan talebin üstesinden gelmek için arzı yüzde 20 artırmayı başarmış durumda. Birinci çeyrekte arzdaki bu artışın Ryzen 5000 üretimi konusunda tüm tüketici ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak fakat gerçek istikamette atılmış bir adım olduğu paylaşılıyor.

AMD’nin Intel Rocket Lake işlemcileri Ryzen 5000’in devam eden başarısına direkt bir tehdit olarak görüp görmediği şu anda kullanılabilirlik meseleleri nedeniyle bilinmiyor. Öte yandan, pek çok masaüstü bilgisayar toplayan şahısların AMD’deki çip problemi nedeniyle Intel 11. jenerasyon masaüstü işlemcilerine, bilhassa de üst seviye i9-11900K’ya yönelmesi mümkün.

TSMC fabrikalarından gelen tüm mevcut 7 nm silikonu kullananın sırf Ryzen 5000 olmaması da AMD’yi büyük yonga talepleriyle başa çıkmak zorunda bıraktı. Ayrıyeten, hem Microsoft hem de Sony, Xbox Series X|S ve PlayStation 5 oyun konsollarının gerektirdiği özel işlemciler için AMD’den beklenti içerisinde. AMD’nin Zen 3 EPYC Milan sunucu yongalarını piyasaya sürmesi de yeniden talebi artırmış durumda.

Bakalım Ryzen 9 5000 işlemcilerden satın almak isteyenler yakın vakitte tavsiye edilen satış fiyatlarından bunlara ulaşabilecek mii?

Etiketler

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı