Haberler

AMD Radeon RX 6700 Serisi Yakında Duyurulabilir

Bildiğiniz üzere AMD, bir müddettir Navi 22 GPU’ya dayalı AMD Radeon RX 6700 serisi üzerinde çalışıyor. Serinin yeni modelleri kullanıcılar tarafından merakla beklenirken, bugün ise RX 6700 serisi ile ilgili yeni bir rapor yayınlandı.

Paylaşılan raporlara bakacak olursak, AMD’nin yılın birinci çeyreğinde 12 GB VRAM‘li Radeon RX 6700 XT ve Radeon RX 6700 modellerini lanse edeceğini görmekteyiz. Şimdilik, bu modellerin tam olarak ne vakit tanıtılacağı bilinmiyor. Lakin, AMD’ye yakın kaynaklar bahsi geçen modellerin en geç Mart 2021‘de tanıtılacağını ön görüyor.

Bildiğiniz üzere RX 6700 serisi ile ilgili birinci bilgiler Kasım ayında gelmeye başlamış ve bu modellerin en erken Ocak ayının sonunda piyasaya sunulabileceği sav edilmişti. Bunun en büyük nedeni ise NVIDIA’nın Ocak ayında tanıtabileceği GA106 tabanlı modelleri olarak gösterilmişti.

Tabi, şimdilik hem NVIDIA hem de AMD cephesinden yeni modellerin ne vakit tanıtılacağı hakkında rastgele bir açıklama gelmedi. Lakin, paylaşılan son raporlara nazaran NVIDIA’nın önümüzdeki CES 2021 etkinliğinde 12 VRAM’li RTX 3060 modelini duyurması bekleniyor. Bu gelişmeden yola çıkan kaynaklar ise AMD’nin NVIDIA’ya karşı bir atılım yaparak RX 6700 serisini beklenenden daha erken piyasaya sunabileceğini de düşünüyor.

AMD Radeon RX 6700 Serisi Özellikleri Nasıl Olacak?

Sağlam kaynakların servis ettiği bilgilere nazaran, RX 6700 XT modelinin 2560 süreç üniteli Navi 22 XT GPU üzerine kurulacağı belirtiliyor. Bunun haricinde bahsi geçen modelin 12 GB 192-bit VRAM ile birlikte lanse edileceğine de bilhassa dikkat çekiliyor.

Serinin giriş modeli olarak lanse edilecek olan RX 6700 ise Navi 22 XL GPU’ya konut sahipliği yapması bekleniyor.  2 fanlı bir soğutucuyla birlikte geleceği tabir edilen modelin, serinin zirve modelinde olduğu üzere 12 GB 192-bit belleği de bünyesinde barındıracağı söyleniyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı