Haberler

AMD AM5 Anakartlar 2022 İkinci Çeyrekte Çıkabilir

Intel, yeni bir söylentiye göre DDR5 bellek yarışında nitekim birinciliği hak edecek, lakin AMD AM5 platformu yalnızca iki çeyrek uzakta olacak.

VideoCardz’ın haberine nazaran, Alder Lake’in üst seviye Z690 platformunun bu yılın dördüncü çeyreğinde piyasaya sürülmesi bekleniyor. Aslında, Z690 serilerinin Computex için hazır olduğunu argüman eden anakart üreticileri mevcut ve Intel’in yeni seriyi fuarda göstermelerine müsaade vermesini umuyorlardı. Öte yandan, bu beklentiler karşılıksız kaldı.

Orta düzey B660 ve düşük düzey H610 serilerinin artık 2021’in başlarında, büyük ihtimalle de birinci çeyrek için planlandığı söyleniyor. Bu, Intel’in daha az çekirdekli modelleri ortaya çıkarmadan evvel üst seviye Alder Lake modellerini piyasaya sürmeyi planladığına dair söylentileri doğrulayacak nitelikte.

Tam olarak tıpkı soket tipine (LGA1700) sahip olacak olan Z790 serisinin artık 2022’nin üçüncü çeyreği için planlandığı söyleniyor. Bu, yeni anakart serisinin Raptor Lake işlemcilerle tıpkı anda piyasaya sürüleceği manasına gelmiyor zira Z790 serisi tıpkı soket üzerinden hem 12. kuşak hem de 13. kuşak destekleyecek. Intel’in bu noktada AMD Raphael’e karşılık vermek isteyeceğini de kestirim edebiliriz.

Son olarak, AM5 tabanlı anakartın 2022’nin ikinci çeyreğinde geleceği varsayım ediliyor. Şu anda AMD’nin hala AM4 soketli 600 serisini piyasaya sürmeyi planlayıp planlamadığı muhakkak değil. Yeni seri ile AM5 soketine geçiş de mümkün. AM5 soketi için birinci masaüstü serisi AMD Raphael ise artık dördüncü çeyrekte bekleniyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı