Android

40 Gün Bekleyen Telefon: realme C11 İncelemesi!

Akıllı telefon coğrafyasında artık realme dendiğinde, bilmeyen, tanımayan yok. Şimdi 2018 yılında kurulan bu Çinli şirket, nasıl oldu da bir anda bu kadar büyüdü ve dünyanın en süratli büyüyen akıllı telefon markası haline geldi derseniz, düzgün eser, güzel fiyat ve müşteri memnuniyetiyle birtakım şeyleri hakikat yaptı ve odağına bilhassa gençleri alarak dinamik bir marka çatısı oluşturdu. Sonunda da muvaffakiyete kolay formda erişti -ki hakikaten de takdir edilesi bir muvaffakiyet.

Ülkemizde de değerli bir yeri dolduran realme, süratle art geriye pek çok akıllı telefonunu satışa sundu ve bunun sonucunda da, bilhassa koronavirüs sebebiyle pek çok markanın kan kaybettiği bir ortamda, realme yüzde 40 oranında büyümeyi başardı. Daha evvel de realme’nin çok sayıda akıllı telefonunu inceledik ve bugün de daha çiçeği burnunda, mis üzere bütçe dostu telefonu realme C11 bizlerle birlikte.

Evet, bu makalemizde realme’nin yeni bütçe dostu akıllı telefonu realme C11‘i tüm ayrıntılarıyla inceleyeceğiz. Bilhassa giriş segmentine konumlanan bu hoş telefon, bütçeye uygun modeller ortasında belirli başlı özellikleriyle çok dikkat alımlı bir model oluyor. Pekala, bu özellikler neler; çabucak vakit kaybetmeden incelemeye başlayalım.

realme C11 Tasarımı Nasıl?

realme, bilindiği üzere tasarım çizgisiyle çok hoş modellere imza atıyor. C11 modelinde de bunu sürdüren marka, bu telefonda ünlü Ressam Piet Mondrian‘dan esinlenmiş ve tekrar ortaya hoş bir tasarım çıkartmış.

Elimizde Baharat Grisi renkli modeliyle tok bir görünüme sahip olan C11, ayrıyeten Nane Yeşili üzere daha canlı rengiyle de tercih edilebiliyor. Art gövdenin büyük kısmı desenli gereç ile işlenirken, kameradan itibaren telefonun altına kadar bir şerit çekilmiş ve burası pürüzsüz bir yapı ile ayrılmış. Buraya eklenen realme logosu da telefonun dizaynına dinamik bir hava katmış. Bilirsiniz, telefonlarda bazen logoların büyük kullanılması göze beğenilen gelmeyebiliyor, lakin realme, logo yerleşiminde hakikat tercihte bulunmuş. Bu biçimde göze pek güzel görünüyor doğrusu.

realme C11, giriş segmenti modellerden biri olduğu için plastik gerece sahip. Bu noktada bir parantez açmak lazım: Daha evvel incelediğimiz realme 5i de plastik gerece sahipti, ama tasarım ayrıntılarıyla bu segmentteki pek çok rakibine taş çıkartır ölçüdeydi. realme C11 de bunlardan biri oluyor ve dizaynıyla fark yaratıyor.

realme C11 Çift Sim Kart Dayanağı

Telefonun etrafına baktığımızda, sağ kenarda ses ve güç butonları yer alırken, sol yanda SIM kart çekmecesini görüyoruz. realme C11, çift SIM kart takviyesine sahip. Tıpkı vakitte bu çekmecede microSD kart yuvası da başka olarak bulunuyor. Böylelikle bu telefon ile tıpkı anda hem 2 sinirinizi kullanabiliyor hem de microSD kartınızı takabiliyorsunuz.

Alt kısımda da 3.5 mm kulaklık girişinin yer aldığı telefonda, microUSB ve hoparlör mazgalı da burada bulunuyor.

realme C11 Düşme Testi

realme C11’in dizaynına ait vermemiz gereken bir öteki bilgi ise, telefonun hayli sağlam hazırlandığı. realme C11, 10 bin kere düşme testine tabi tutulmuş. Ayrıyeten USB girişi ile üzerindeki düğmeler de 10 bin sefer kullanılarak test edilmiş. Bu sayede de realme C11, dizaynıyla yalnızca hoş görünen bir telefon olmuyor, tıpkı vakitte uzun ömürlü bir kullanım vadetmesiyle bizden geçer not alıyor.

realme C11 Ekran ve İşletim Sistemi

Telefonda büyük ekran arıyorsanız, realme C11 beklentinizi çok rahat karşılayacak. Zira üzerinde 6.5 inç büyüklüğünde bir ekran bulunduran telefon, mini-damla çentik tasarımı ile geniş mi geniş bir ekran görünürlüğü sunuluyor. O denli ki, telefondaki ekran – gövde oranı yüzde 88.7 olurken, bunun pratikteki manası, keyifli multimedya kullanımları oluyor.

Ekranın en uzunluk oranı da 20:9 formunda tasarlanmış. Böylelikle bilhassa oyun oynayan ve Netflix üzerinden bol bol sinema / dizi tüketen biriyseniz, bu ekrandan büyük keyif alacağınızı yekten söyleyebiliriz.

Bu ortada uzun kullanımlarda gözleriniz rahatsız olmasın diye, Göz Rahatlığı moduna da telefona yer verilmiş. Ekran ve Parlaklık adımından bu özelliği açabiliyorsunuz. Ayrıyeten tekrar burada Karanlık Mod ve Ekran Renk Sıcaklığı modlarını da görebilirsiniz.

Madem yavaş yavaş arayüzden bahsetmeye başladık, o halde işletim sistemine de gelelim. realme C11’de yeni Android 10 işletim sistemi bulunuyor ve arayüz olarak da realme’nin kendi tasarladığı realme UI yazılımı kullanılıyor. Pek sade tasarlanan bu arayüzde, aradığınız her şeyi bulabildiğiniz üzere, derinliklerinde pek çok faydalı işlevle karşılaşıyorsunuz.

Mesela bunlardan biri olarak, telefonun ekranı büyük olduğu için daha geniş multimedya kullanımı için Bölünmüş Ekran özelliğinin yer alması çok sevindirici. Böylelikle bir uygulama içindeyken ekranda parmağınızı üste gerçek sürükleyerek ekranı ikiye bölebiliyor ve yanına bir öbür uygulamayı açabiliyorsunuz.

realme’nin başka telefonlarında da gördüğümüz Oyun Alanı kısmı, realme C11’de de karşımıza çıkıyor. Bu alanı kullanarak oyun oynarken telefonun performansını arttırabiliyor, istikrarda tutabiliyor yahut düşük güç modu ile birlikte oyun sürenizi arttırabiliyorsunuz.

realme C11 Özellikleri Neler?

Gelelim realme C11’in teknik özelliklerine ve performansına. realme C11, giriş segmente konumlanan telefonlardan biri olurken, performansıyla bu sınıf modeller ortasında pek akıcı bir tecrübe sağlıyor.

Telefonun işlemcisi 8 çekirdekli yapıda tasarlanan MediaTek Helio G35. Bu işlemci, 4 çekirdeği ile 2.3 GHz frekansında güç üretiyor, 4 çekirdeği ile ise 1.8 GHz frekansında verimliliği odaklıyor.

realme C11 Depolama Kapasitesi

3 GB RAM ve 32 GB depolama alanı ile sınıfının muhtaçlıklarını karşılayan telefonda, depolama alanının microSD kart ile desteklenmesi hoş olmuş. Böylelikle bu alanı rahatlıkla arttırabiliyorsunuz.

Teknik takımda en göze çarpan özellik ise kuşkusuz batarya oluyor. Çünkü realme C11’de tam 5000 mAh kapasitesinde batarya yer alıyor ve bu sayede telefon çok uzun soluklu bir kullanım tecrübesi sağlayabiliyor. O denli ki, bu telefonun bataryasını şarj edip bir kenara bıraktığınızda, 40 güne kadar bekleme mühleti sunuyor. Faal kullanımda da çok tesirli çalışan telefonda, çok rahat 1,5 günü çıkartabiliyorsunuz. Öte yandan güç tasarruf modlarını da kullanarak bu süreyi uzatmanız mümkün.

realme C11 Şarjı Kaç Saat Sürüyor?

Pil ömründen daha spesifik olarak bahsedecek olursak, realme C11 ile 12 saat kadar oyun oynayabiliyor, 21 saat kadar aralıksız sinema izleyebiliyor ve 31 saat kadar telefon görüşmesi yapabiliyorsunuz. Bunlar, bu sınıf bir telefon için sahiden de hoş bedeller. Yani söyleyeceğimz o ki, giriş segmentinde pilinizin bitmeyeceği bir telefon arıyorsanız, realme C11 tam size nazaran bir seçenek olacak.

Üstelik hepsi bu kadar da değil. Üst segment akıllı telefonlarda bulunan bir özelliği daha bulunduran realme C11, karşıt şarjı da destekliyor. Bunu kablosuz olarak yapmıyor, lakin microUSB kablosunu kullanarak başka aygıtları şarj edebiliyorsunuz.

realme C11 Kameraları Nasıl?

Ve kameralar… Artık biraz da realme C11’in kameralarından bahsedelim. Telefonun art yüzünde gördüğümüz kare formunda ayrılmış kamera alanı, yalnızca tasarım açısından hoş bir imaj sağlamıyor, çektiği fotoğraflarla bu bahiste ne kadar yetenekli olduğunu gösteriyor. Kameralarıyla, bilhassa giriş düzeyinde bir telefondan pek beklemediğimiz kadar güzel performans göstermesi bizi şaşırtttığını söylemek lazım doğrusu.

Artık, bu kamera alanında çift lens kurulumunu görüyoruz. Bunlardan ana kameramız 13 MP formunda yer alırken, ona 2 MP‘lik bir derinlik sensörü eşlik ediyor. Derinlik sensörünün fizikî olarak kullanılmış olması, daha tesirli alan derinliği sağlamak açısından değerli. Kaldı ki, telefon Portre moduyla da bunu düzgün halde yerine getiriyor.

Faz algılamalı lazer otofokuslu ana kamera ile HDR ve ChromeBoost takviyeli fotoğraflar çekebiliyor, ayrıyeten Full HD görüntü kaydı yapabiliyor ve ağır çekim ile hızlandırılmış görüntü kayıtları alabiliyorsunuz. Tekrar dilerseniz profesyonel mod seçeneği de burada mevcut.

realme C11 Gündüz Çekimi

Gündüz yapılan çekimlerde düzgün detaylara sahip parlak fotoğraflar çekebilen realme C11, renkleri de pek canlı biçimde görüntülüyor. Çekilen fotoğraflarda objelerin dokusunun bozulmadığını görebilirken, portre modunda yapacağınız çekimlerde ise bokeh tesirinin agresif olmamasıyla istikrarlı fotoğraflar elde edebiliyorsunuz.

Düşük ışık şartlarına geldiğimizde de, bu sınıf bir telefonda beklenenden daha düzgününü yapabiliyor realme C11. Çünkü telefonda yerleşik bir Gece modu bulunuyor ve bu modda yapacağınız çekimlerde, grenler azaltılıyor ve ortaya eli yüzü düzgün fotoğraflar çıkabiliyor. Ayrıyeten elbette flaş takviyesi de kamera alanında mevcut durumda.

Ön kameraya geldiğimizde ise, damla çentik ile ekrandan ayrılan 5 MP‘lik kamera bizleri karşılıyor. HDR dayanaklı ve geniş açılı olan bu ön kamerada, AI Selfie dayanağı de mevcut durumda. Bu sayede yapacağınız selfie çekimlerinde istikrarlı yüz güzelleştirme efekti uygulanabiliyor. Bu ortada atlamayalım: Bu ön kamera yoluyla birebir vakitte yüzünüzü tarayabiliyor ve böylelikle telefonda kilidi açmak istediğinizde sırf kameraya bakmanız kâfi oluyor. Yüz tanıma özelliğinin düşük ışıktaki performansının da pek akıcı çalıştığını söyleyelim.

Realme C11 ile çekilen fotoğrafları çabucak üstteki videomuzda görebilirsiniz.

Sonuç

Evet, sonuç olarak değerlendirirsek realme C11, giriş segmentine gelen etkileyici bir model oluyor. Bilhassa dizaynıyla çiçek üzere diyebileceğimiz realme C11, sınıfına uygun performans üretmesi, dev batarya kapasitesiyle rakiplerine nazaran daha uzun pil ömrü sağlaması ve kameralarıyla hoş fotoğraflar çekebilmesiyle bu sınıfta şu an en tercih edilesi model oluyor. Fiyatı ise 2699 TL. Fiyatıyla da giriş segmentine gelen yeni kuşak telefonlar ortasında istikrarlı bir model olduğu açık. Bu manada şayet anlattığımız cinste özellikler içeren, fiyatı da çok yüksek olmayan bir telefon arıyorsanız, bu modeli tercih edebilirsiniz.

EDİTÖRÜN SEÇİMİ
CHIP Online Notu:
%90

+ Çiçek üzere tasarım
+ Geniş ve canlı ekran
+ Su sıçramalarına sağlam
+ Uygun performans
+ Uzun pil ömrü
+ Fotoğraf yetenekleri
+ microSD ve çift SIM
+ Yüz tanıma özelliği
+ Bluetooth 5 ve aptX dayanağı
+ Serin çalışıyor

realme C11 Teknik Özellikleri

ADVERTORIAL

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ağrı merkezden ben Diyar Acar. Selamın aleyküm paylaşımınız gerçekten çok iyi, sağolun 16-09-2020 05:02:33

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı