Haberler

128 Çekirdekli AMD EPYC Bergamo, SP5 Soketini Kullanacak

AMD, bilgi merkezleri ve sunucular için iki yeni EPYC işlemci ailesi piyasaya sürmek için hazırlıklar yapıyor. 4. Jenerasyon Genoa, 96 çekirdek ve 192 iş parçacığıyla EPYC işlemcilerde çıtayı bir üst noktaya taşıyacak. EPYC Bergamo serisi ise inanılmaz formda 128 çekirdek ve 256 iş parçacığını bir ortaya getirecek.

Genoa CPU, 5nm üzerine inşa edilmiş tam 12 “Zen 4 CCD” ve büyük olasılıkla 6nm süreci üzerine inşa edilmiş yeni jenerasyon bir sIOD (I/O kalıbı) ile birlikte gelecek. Yani Genoa ve Bergamo işlemcilerin fiberglas alt katmanının üzerinde birçok yonga kalıbı konumlanacak. Bu da AMD’nin daha büyük bir soket yapısına gereksinim duyup duymayacağı sorunu akıllara getiriyor, fakat gerek yok.

AMD, en son Corporate sunumunda Bergamo’nun Genoa ile tıpkı SP5 (LGA-6096) paketini temel alacağını yineledi. Yani kırmızı takımın mühendisleri daha fazla CCD için açmayı başarmış.

Çip dizayncısı, Bergamo CCD’lerinin “Zen 4c” mikro mimarisine dayandığını doğrulamıştı. “Zen 4c” ile ilgili detaylar kısıtlı, fakat gelen bilgilere bakılırsa Zen 4’ün tüm ISA’sını (Industry Standard Architecture) birebir biçimde kullanıyor ve yüksek yoğunluklu bulut ortamları için uygun güç özellikleriyle tasarlandı. Yani Zen 4’ün bulut tabanlı data merkezleri için optimize edilmiş bir sürümü diyebiliriz. Bu yongalar, Zen 4 CCD’ler ile birebir biçimde TSMC N5 (5 nm EUV) fabrikasyon teknolojisi üzerine inşa edilecek.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. selam arkadaşlar paylaşımın vallaha billaha hayran bıraktı, paylaşımların devamını bekliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı